menu

Noc Muzeów, 14/15 maja 2011 r.

14 maja 2011
18:00
Muzeum Dulag 121

Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie wraz ze współorganizatorami imprezy:

– Mazowieckim Stowarzyszeniem Historycznym Exploratorzy.pl
– Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej z Kobyłki
– Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Parasol”

zapraszają od godz. 18:00 aż po samą północ, do bezpłatnego zwiedzania Muzeum.

W trakcie Nocy Muzeów w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie można będzie obejrzeć bezpłatnie nowoczesną, multimedialną ekspozycję poświęconą niemieckiemu obozowi przejściowemu dla ludności cywilnej wygnanej z Warszawy podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. Przyjmuje się, że w dniach 6 VIII – 10 X 1944 r, przez obóz przeszło 650 tysięcy Warszawiaków, z czego 350 tysięcy zostało wywiezionych na roboty przymusowe do III Rzeszy, 150 tysięcy w głąb Generalnego Gubernatorstwa, 60 tysięcy trafiło do obozów koncentracyjnych i zagłady, a 100 tysięcy osób udało się wyprowadzić poza mury obozu.

W trakcie zwiedzania można będzie zapoznać się z historią obozu, przewiduje się bezpłatne konsultacje z przewodnikami.

Szczególną atrakcją przygotowaną tylko na ten jeden wieczór, będzie wystawa broni z okresu II wojny światowej, technicznych przedmiotów użytkowych, przedmiotów codziennego użytku z tamtego okresu, w tym:

– 24 szt. karabinów z bagnetami (na stojakach),
– gabloty z bronią krótką,
– 100 szt. odznak pułkowych,
– eksponatów z czasów II wojny światowej, np. pieniędzy, sprzętu gospodarstwa domowego, lornetek i aparatów fotograficznych, gramofonów.

Eksponaty można będzie dotknąć, otrzymać informacje o ich historii.

Przewidziany jest także występ Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Parasol” – uczestnicy Nocy Muzeów będą mogli stanąć na wprost m.in. powstańczej barykady i zgłębić tajemnice wojennego zasobnika. Członkowie grupy rekonstrukcyjnej wystąpią w umundurowaniu i wyposażeniu żołnierza – powstańca Batalionu „Parasol” .

Nocny zwiedzający pozna Batalion „Parasol”, jego historię i współczesność. Pozna tych, którzy ją tworzyli w dniach okupacji i Powstania Warszawskiego, a także tych, którzy kultywują jego dzieje współcześnie.

Bliższe informacje na temat „Nocy Muzeów” na stronie internetowej: http:/www.noc-muzeow.pl

Adres:
ul. 3-go maja 8 a
05-800 Pruszków
Tel.: (22) 758 86 63
Tel. kom.: 696 591 295
http://www.dulag121.pl

Współorganizatorzy:

GALERIA FOTOGRAFICZNA

Skip to content