menu

Relacja z Nocy Muzeów w Muzeum Dulag 121

Relacja z Nocy Muzeów w Muzeum Dulag 121

Ogromna grupa młodzieży i dzieci odwiedzających Muzeum w sposób szczególny zainteresowana była obecnością Grupy Rekonstrukcji Historycznej Batalionu „Parasol”, która wystąpiła w pełnym umundurowaniu i wyposażeniu. Szeroka barykada, worki z piachem, powiewający czarny parasol, zwisający z drzewa spadochron od zasobnika zrzutowego, broń, nosze i bagaż podręczny, tworzyły wyjątkową atmosferę powstańczego obozu. Każdy mógł wziąć do ręki i poznać różne rodzaje broni, założyć hełm, poznać historię Batalionu „Parasol” oraz otrzymać foldery i inne materiały edukacyjne przygotowane przez Grupę „Parasol”. Po zmroku rozległy się rozgrzewające serce pieśni powstańcze.

Ekspozycja wewnątrz Muzeum także cieszyła się dużym zainteresowaniem, szczególnie jeśli chodzi o relacje świadków historii zaprezentowane w multimedialnych panelach do indywidualnego odsłuchania. Na antresoli prezentowane były fantastyczne zbiory eksponatów Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej oraz Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej. W każdym z punktów można było uzyskać informacje o danym przedmiocie. Przepełnienie było tak duże, że zwiedzający musieli oczekiwać w kolejce, aby móc zapoznać się z tą częścią wystawy.

Muzeum Dulag 121 dziękuje wszystkim zwiedzającym za chęć głębszego poznania dziedzictwa swojego regionu, które stanowi istotny epizod Powstania Warszawskiego. Muzeum wyraża także nadzieję, że lokalna świadomość narodowa będzie nieustannie wzrastać i tworzyć trwały fundament tożsamości małej ojczyzny, jaką jest Pruszków, jego historia i społeczeństwo.

Szczerze wyrazy uznania należą się współorganizatorom – Mazowieckiemu Stowarzyszeniu Historycznemu Exploratorzy.pl oraz podmiotom partnerskim – Muzeum Oręża i Techniki Użytkowej, Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej oraz Grupie Rekonstrukcji Historycznej „Parasol”. Dzięki wspólnej organizacji i wzajemnym wsparciu Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie może mówić o odniesieniu pełnego sukcesu.

Agnieszka Zalewska

Galeria fotograficzna

Skip to content