menu

Uroczystość zakończenia XXVI Rajdu Szlakiem Naszej Historii

Uroczystość zakończenia XXVI Rajdu Szlakiem Naszej Historii

Swoją obecnością zaszczycił wszystkich inicjator Rajdu, Jan Cierliński „Wicher” z Koła nr 6 Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać historii Rajdu Szlakiem Naszej Historii oraz poznać różne wydarzenia z nim związane z ust pomysłodawcy i wieloletniego organizatora Rajdu. W uroczystości wzięło udział około 150 osób.

Nagrody za pierwsze miejsca patrolom ze szkół średnich wręczyła Elżbieta Smolińska, Starosta Pruszkowski. Patrole ze szkół gimnazjalnych otrzymały nagrody z rąk Jana Starzyńskiego Prezydenta Miasta Pruszkowa, zaś patrolom ze szkół podstawowych nagrody wręczyli sponsorzy.

W kategorii LICEA nagrody otrzymali:

1 MIEJSCE- Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących 6 osób
2 MIEJSCE- LO im. t. Zana 7 osób
3 MIEJSCE- LO im. T. Zana 9 osób

W kategorii GIMNAZJA nagrody otrzymali:

1 MIEJSCE- Gimnazjum nr 3 – 5 osób
2 MIEJSCE- Gimnazjum nr 1 – 9 osób
3 MIEJSCE- Gimnazjum nr 3 – 7 osób

W kategorii SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY 4-6

1 MIEJSCE- SP nr 8 – 7 osób i opiekun
2 MIEJSCE- SP nr1 – 5 osób i opiekun
3 MIEJSCE- SP nr 9 – 7 osób i opiekun

W kategorii SZKOŁY PODSTAWOWE KLASY 1-3

1 MIEJSCE- SP nr 9 – 10 osób i opiekun
2 MIEJSCE- SP nr 6 -8 osób i opiekun
3 MIEJSCE- SP nr 6 – 11 osób i opiekun

Irena Horban, prezes Pruszkowskiego Towarzystwa Naukowo-Kulturalnego, od wielu lat zaangażowana w organizację Rajdu i zachowywanie dziedzictwa historycznego, jakim są Miejsca Pamięci Pruszkowa i okolic, zaprosiła wszystkich do uczestnictwa w gawędzie Czym jest historia i tradycja.

16 kwietnia 2011 r., podczas Rajdu, zainteresowane osoby wypełniały ankietę dotyczącą oceny ekspozycji Muzeum, która badała także poziom wiedzy na temat obozu przejściowego w Pruszkowie. Spośród wypełnionych ankiet, Muzeum Dulag 121 wylosowało dwa egzemplarze. Mariola Stecko, p.o. Dyrektora Muzeum, podczas uroczystości zakończenia Rajdu, wręczyła zwycięzcom nagrody książkowe – publikację Zdzisława Zaborskiego „Durchgangslager 121 – niemiecka zbrodnia specjalna”. Nagrodzone osoby to Julia Filoniuk ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Piastowie oraz Aneta Chmiel z L.O. im. Tomasza Zana w Pruszkowie. Gratulujemy!

Organizatorzy zadbali także o liczne atrakcje. Harcerze ZHP Pruszków dokonali odczytu wierszy, które powstały na tegorocznym Rajdzie Szlakiem Naszej Historii. Wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na bezpłatne zwiedzanie Muzeum Dulag 121, a po zapoznaniu się z ekspozycją, mogli posilić się wspaniałą grochówką przygotowaną przez Powiatową Straż Pożarną.

W trakcie uroczystości można było wysłuchać utworów z nowej, przygotowywanej właśnie płyty Zespołu Fabryka, w której artyści zaproponowali adaptację klasycznej poezji. Wysłuchany Album „Sierpień” poświęcony jest twórczości Kolumbów i zawiera muzykę Sylwka Domańskiego wokalisty, producenta autora muzyki i tekstów, skomponowaną do ich poezji. Słuchając tych utworów miało się wrażenie, że teksty napisano współcześnie.

Pani Starosta wraz z Panem Prezydentem wyrazili głęboką radość z faktu, że Rajd co roku tak licznie skupia wokół siebie młodzież i wciąż cieszy się ogromną popularnością. Zakończenie Rajdu dobiegło końca w miłej atmosferze pełnej życzeń udanych i słonecznych wakacji.

Przygotowała: Agnieszka Zalewska

Skip to content