menu

Życzenia na Święta Wielkiej Nocy

Życzenia na Święta Wielkiej Nocy

Szanowni Państwo – składając Państwu życzenia na Święta Wielkiej Nocy w 2012 r. pragniemy przypomnieć świąteczne przemówienie radiowe prezydenta Władysława Raczkiewicza, nadane z Paryża do Rodaków w Kraju z okazji Świąt 23 marca 1940 r.:

Tak mi się dzisiaj w stęsknionym sercu wydaje, jakbym Was wszystkich widział zgromadzonych dokoła święconego stołu. Widzę Was, matki, którym Niemcy pomordowali i pokradli dzieci. Widzę Was, żony, którym odwieczni wrogowie pokoju i szczęścia ludzkiego rozbili ogniska domowe. Widzę Was, żołnierze, którzyście mężnie walczyli do końca w narzuconym nam nierównym boju. I widzę łzami zroszone policzki dziewcząt, wydanych na poniewierkę przez zbójecką armię Kulturvolku. Widzę siwe głowy uczonych, gasnące w niemieckich katowniach. I wynędzniałe twarze tych, których Moskale pędzą z dawna znajomym szlakiem sybirskim. Widzę rzesze nękanych nostalgią uchodźców.

Zimne dziś polskie domy i stół nasz wielkanocny ograbiony […].

Jedna tylko na dzisiejszym stole czerwieni się pisanka, […]. Czerwieni się ta pisanka krwią patriotów – katowanych przez niemieckich i moskiewskich oprawców […].

Zdrowych i radosnych
Świąt Wielkiej Nocy,
pełnych refleksji
związanej z przeżyciem Zmartwychwstania
Chrystusa

życzy

Małgorzata Bojanowska
Dyrektor Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie
oraz pracownicy Muzeum

Skip to content