menu

Odbyło się IV spotkanie z cyklu „Literatura i Historia”

Odbyło się IV spotkanie z cyklu „Literatura i Historia”

W miniony piątek gościliśmy Panią Renatę Lis, autorkę książki „Ręka Flauberta” nominowanej do tegorocznej nagrody „Nike”, a także tłumaczki J. Baudrillarda, G. Flauberta, I. Bunina.

Spotkanie zatytułowane „Światy utracone Flauberta, Bunina i Wilka. O Francji, Rosji i literaturze” rozpoczęło się od odczytania przetłumaczonego ostatnio przez Renatę Lis opowiadania Bunina zatytułowanego Kaukaz. Wprowadziło ono słuchaczy w atmosferę utraconego przez autora świata Carskiej Rosji. Rozmowa z pisarką i tłumaczką krążyła wokół światów Fauberta, Bunina i Wilka, które z różnych powodów i w różny sposób przestały istnieć. Medium dla ich wskrzeszenia i zachowania stanowi oczywiście historia i literatura, ale jak podkreślała Pani Renata Lis, przede wszystkim współczesność – współczesny człowiek, który jest w stanie świat nieistniejący odtworzyć nadając mu znamiona epoki, w której przyszło mu żyć.

Spotkanie było bardzo interesujące. Zapraszamy na kolejne – 27 lipca, o godzinie 18.00. Naszym gościem będzie Piotr Mitzner, autor tomu wierszy „Kropka”, nominowanego do nagrody literackiej „Nike”.

Skip to content