menu

1939 – czy mogło być inaczej? Podsumowanie wieczoru

1939 – czy mogło być inaczej? Podsumowanie wieczoru

W piątek, 7 września w siedzibie Muzeum Dulag 121 odbył się wieczór historyczno – muzyczny upamiętniający 73 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Zatytułowaliśmy go „Wrzesień 1929 – czy mogło być inaczej”.

Wieczór rozpoczął się koncertem zespołu DUCH. Ten młody, krakowski zespół w swoim brzmieniu łączy elementy muzyki klasycznej z nowoczesną muzyką alternatywną. Zgromadzona publiczność podczas występu mogła usłyszeć utwory z najnowszej, drugiej płyty, zatytułowanej „AKUSTRONIKA”. Koncert połączony był z wizualizacjami wojennymi przygotowanymi przez VJa Grzegorza Langnera. Był to jego autorski projekt, na który złożyły się fragmenty archiwalnych kronik z czasów II wojny światowej.

Druga część wieczoru rozpoczęła pokazem fragmentów rekonstrukcji historycznej „Przemówienia Ministra Józefa Becka w Sejmie RP 5 maja 1939 roku”. Reżyser filmu, Pan Antoni Bartkiewicz przedstawił idee przedsięwzięcia zrealizowanego w 2009 r. przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Opowiedział także o kulisach realizacji rekonstrukcji, która miała miejsce w gmachu Sejmu RP.
Po zakończeniu filmu zgromadzeni goście zapoznali się z wystawą „Gdy Polska powiedziała NIE!”. Jej zwiedzaniu wystawy towarzyszyły liczne rozmowy oraz wymiana spostrzeżeń na jej temat, nie zabrakło także refleksji na temat pytania, które postawiliśmy w tytule wieczoru.

Zarówno bardzo energetyczny zespół, który wystąpił w pierwszej części wieczoru, jak i część druga, poświęcona wystawie „Gdy Polska powiedziała NIE!” spodobały się zgromadzonym gościom. Mamy nadzieję, że połączenie tematu historycznego z koncertem muzyki alternatywnej wzbogaconym o wojenną wizualizację to silny impuls dający do myślenia o naszej narodowej niełatwej historii.

Skip to content