menu

Świąteczne spotkanie wspomnieniowe za nami!

Świąteczne spotkanie wspomnieniowe za nami!

W ostatni piątek minionego roku spotkaliśmy się na wieczorze wspomnieniowym poświęconym wigiliom i świętom Bożego Narodzenia obchodzonym w czasie II wojny światowej.

W serdecznej, świątecznej atmosferze – i bardzo licznym gronie – wysłuchaliśmy niezwykłych relacji. O okupacyjnych świętach opowiadali m.in. związani z Muzeum goście: Pani Maria Wierzbicka-Pawłowska, Pan Janusz Kahl, Pan Marian Osmolak, Pan Andrzej Lesiecki, Pan Zdzisław Zaborski. Dodatkowo swoimi przeżyciami wojennymi i powojennymi, dotyczącymi więziennych wigilii w czasach PRL- u podzielili się Pan Jacek Przygodzki i Pan Tadeusz Jakubowski, którzy spędzili święta w więzieniu w Pałacu Mostowskich w Warszawie, w Rawiczu i Toruniu. Boże Narodzenie, które przeżyli nasi goście już po skończeniu wojny, było doświadczane jak wojenne – choć w innych okolicznościach i wobec innego wroga.

Wspomnieniom towarzyszyło również wspólne kolędowanie. Razem z „Chórem Kameralnym Dziennikarzy Warszawskich” śpiewaliśmy wojenne oraz współczesne kolędy i pastorałki. Ze szczególnym wzruszeniem i atencją zebrani wysłuchali i podśpiewywali te kolędy, które śpiewała okupowana Polska. Wśród występujących nie zabrakło oczywiście Pana Mariana Osmolaka, który sam odśpiewał kolędę zatytułowaną „Serce w plecaku” i dzielnie wtórował solistce chóru Pani Elżbiecie Wietesce – Czechowicz. Spotkanie zatytułowane ”Moja wojenna wigilia, moje wojenne święta” na długo pozostanie nam w pamięci.

Dziękujemy serdecznie wszystkim uczestnikom spotkania za obecność, „Chórowi Kameralnemu Dziennikarzy Warszawskich” za przygotowanie na naszą prośbę odchodzących w niepamięć kolęd wojennych i zapraszamy do Muzeum Dulag 121!

Skip to content