menu

Polecamy konkurs „Ucieczka z Auschwitz”

Polecamy konkurs „Ucieczka z Auschwitz”

Stowarzyszenie Auschwitz Memento organizuje konkurs „Ucieczka z Auschwitz”, który upamiętnia ucieczkę Witolda Pileckiego, Edwarda Ciesielskiego i Jana Redzeja z obozu KL Auschwitz. Miało to miejsce w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku.

Witold Pilecki został ogłoszony bohaterem Europy przez jednego z włoskich historyków. Z własnej woli znalazł się w piekle Auschwitz, zorganizował tam ruch oporu, aby po brawurowej ucieczce z obozu napisać swój słynny raport dotyczący niemieckiej zbrodni tam dokonywanej. Wtedy nie chciano go słuchać. Teraz nie chce się o nim mówić. Jeden z największych polskich bohaterów ciągle pozostaje w cieniu zapomnienia. Zamordowany przez swoich rodaków w ubeckich mundurach, pochowany w nieznanym do tej pory miejscu, wciąż spychany jest w niepamięć. Stowarzyszenie Auschwitz Memento realizuje akcję Projekt: Pilecki, która ma na celu popularyzację postaci „żołnierza wyklętego” – rotmistrza Pileckiego.

W 70. rocznicę ucieczki Witolda Pileckiego z KL Auschwitz Stowarzyszenie organizuje rajd szlakiem Rotmistrza. Kilku śmiałków, wybranych w ramach konkursu, przejdzie historyczną trasą z Oświęcimia do Nowego Wiśnicza w zbliżonych do historycznych warunkach (wiele nocnych przemarszów, czasem noclegi pod gołym niebem, wiele godzin bez posiłków). Uciekinierom towarzyszyć będzie ekipa filmowa, realizująca krótki dokument o tym przedsięwzięciu.

Stowarzyszenie Auschwitz Memento zaprasza śmiałków na pełną niezwykłych przeżyć wyprawę szlakiem słynnej ucieczki, będącej okazją do poznania nieprzeciętnej postaci Witolda Pileckiego. Na ten krótki czas (od 26 kwietnia do 2 maja 2013) każdy może poczuć się Pileckim, Ciesielskim, Redzejem!

Przeżyj to sam! Weź udział w konkursie! Chwała bohaterom!

Więcej informacji na stronie: www.projektpilecki.pl/konkurs

Skip to content