menu

Polecamy warszawskie wystawy!

Polecamy warszawskie wystawy!

W Zamku Królewskim w Arkadach Kubickiego udostępniona jest międzynarodowa wystawa objazdowa „Praca Przymusowa. Niemcy, robotnicy przymusowi i wojna”. Polecamy również wystawę „Gra o niepodległość” przygotowaną z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego przez Muzeum Historii Polski.

Wystawa „Praca Przymusowa. Niemcy, robotnicy przymusowi i wojna” będzie prezentowana w Arkadach Kubickiego do 8 marca 2013 r. Przygotowana została przez Fundację Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora, zainicjowana i sfinansowana przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”, we współpracy z Fundacją Polsko-Niemieckie Pojednanie z Warszawy. Wspólny Patronat Honorowy nad wystawą objęli prezydent Rzeczpospolitej Polski Bronisław Komorowski oraz prezydent Republiki Federalnej Niemiec Joachim Gauck. Sedno prezentacji tworzy ponad 60 reprezentatywnych historii, uporządkowanych chronologicznie i tematycznie. Problem pracy przymusowej podejmują w kontekście wszystkich narodów europejskich. Pokazują liczne przypadki pracy przymusowej w Polsce pod okupacją niemiecką, a także pojedyncze losy polskich robotników przymusowych w Niemczech. Blisko 150 tys. więźniów obozu Dulag 121 zostało wywiezionych na roboty do Rzeszy, dlatego szczególnie polecamy tę wystawę. Stanowi ona kontynuację naszej ekspozycji, wyjaśnia dalsze losy wypędzonych warszawiaków. Wstęp na wystawę jest wolny.

Wystawa „Gra o niepodległość” zrealizowana przez Muzeum Historii Polski dostępna jest w sali ekspozycyjnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego do 24 lutego 2013 r. Patronat Honorowy nad wystawą objął prezydent Rzeczpospolitej Polski Bronisław Komorowski. Jest to wystawa interaktywna, uczy bawiąc w tym XIX – wiecznym znaczeniu słowa, gdy „zabawa” związana była nieodłącznie z nauką, z poznawaniem czegoś nowego. Twórcy wystawy posłużyli się wieloma ciekawymi pomysłami pozwalającymi wciągnąć do gry zwiedzających – graczy z różnych grup wiekowych, posiadających wiedzę historyczną na każdym poziomie. Świetna wystawa dla całych rodzin: rodziców z dziećmi, dziadków z wnukami. Wystawie towarzyszą również lekcje muzealne przygotowane nie tylko z dużym znawstwem tematu, ale również warsztatu metodologicznego.

Pojawia się jednak jeden problem – trzeba się śpieszyć z odwiedzeniem obu wystaw, bo w Warszawie nie zabawią długo i pojadą w świat.

Skip to content