menu

Nowy cykl spotkań historycznych „Karty Historii”

Nowy cykl spotkań historycznych „Karty Historii”

16 marca 2013
16:00
Muzeum Dulag 121

Zapraszamy na nowy cykl spotkań historycznych zatytułowany „Karty Historii”. Premierowe spotkanie poświęcone VII Obwodowi „Obroża” AK odbędzie się w sobotę, 16 marca o godz. 16. Gościem spotkania będzie Karol Karasiewicz z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Na cykl „Karty Historii” składać się będą spotkania z historykami zajmującymi się różnymi okresami w dziejach Polski. Nasi goście przybliżać będą zagadnienia zarówno odległej historii, jak i tej najnowszej. Chcemy wspólnie poznawać istotne wydarzenia i procesy historyczne wpływające na kształt dziejów naszej ojczyzny, szerzyć wiedzę i kształtować świadomość historyczną. Spotkania te adresujemy do wszystkich zainteresowanych historią, a wśród nich: nauczycieli szkolnych, uczniów, rodzin, seniorów, którzy zechcą podzielić się z nami swoimi doświadczeniami.

Premierowe spotkanie odbędzie się w sobotę 16 marca, o godz. 16. w Muzeum Dulag 121. Wykład na temat VII Obwodu „Obroża” Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim wygłosi Pan Karol Karasiewicz z Muzeum Powstania Warszawskiego. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa map i dokumentów VII Obwodu „Obroża” AK z archiwum Pana Zdzisława Zaborskiego, autora książki „Trwaliśmy przy Tobie Warszawo. Historia konspiracji i walki VI Rejonu >>Helenów<< Pruszków-Piastów-Ursus-Sękocin”. Pan Zdzisław Zaborski będzie szczególnym gościem spotkania - sam był żołnierzem VI Rejonu „Helenów” i zbiera dokumenty dotyczące Armii Krajowej. Temat pierwszego spotkania cyklu jest istotnym elementem historii naszych okolic. Obwód VII „Obroża” był jednostką terytorialną Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, obejmującą teren powiatu warszawskiego. Działał w konspiracji w okresie okupacji niemieckiej w Polsce i pełnił bardzo ważną rolę w czasie Powstania Warszawskiego. Obwód istniał od 1940 r. obejmując swym zasięgiem teren okalający ze wszystkich stron Warszawę, stąd wzięła się jego nazwa. Podzielony był na 9 rejonów:
Rejon I – „Marianowo- Brzozów” – Legionowo
Rejon II – „Celków” – Marki
Rejon III – „Dęby” – Rembertów
Rejon IV – „Fromczyn” – Otwock
Rejon V – „Gątyń” – Piaseczno
Rejon VI – „Helenów” – Pruszków
Rejon VII – „Jelsk- Jaworzyn” – Ożarów Mazowiecki
Rejon VIII – „Łęgów”- Młociny
Rejon IX- „Lubicz”- Warszawa.

Skip to content