menu

Pierwsze spotkanie cyklu „Karty Historii” za nami

Pierwsze spotkanie cyklu „Karty Historii” za nami

W minioną sobotę, 16 marca odbyło się premierowe spotkanie cyklu „Karty Historii”. Wykład na temat VII Obwodu „Obroża” Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim wygłosił Pan Karol Karasiewicz z Muzeum Powstania Warszawskiego. Spotkaniu towarzyszyła wystawa map, fotografii i dokumentów dotycząca VII Obwodu z archiwum Pana Zdzisława Zaborskiego.

Na temat pierwszego spotkania został wybrany VII Obwód Armii Krajowej „Obroża”, który obejmował duży teren okalający stolicę. Miejscowości podwarszawskie, w tym Pruszków, miały odegrać znaczącą rolę w czasie Powstania Warszawskiego jako zaplecze i ochrona działań walczącej stolicy. Zadania i walki prowadzone przez żołnierzy AK zgrupowanych w poszczególnych rejonach VII Obwodu „Obroża” bardzo jasno i z dużym zaangażowaniem przedstawił nasz prelegent, Pan Karol Karasiewicz. Przygotował również prezentację multimedialną, która była doskonałym uzupełnieniem wykładu.

Podczas spotkania licznie zgromadzeni goście mieli wyjątkową okazję zapoznać się z częścią bogatego archiwum dotyczącego VII Obwodu, które jest owocem starannej, długotrwałej pracy Pana Zdzisława Zaborskiego. W Muzeum prezentowaliśmy mapy, dokumenty, fotografie i życiorysy dowódców oraz żołnierzy AK. Pan Zdzisław Zaborski jest również współautorem książki „Trwaliśmy przy Tobie Warszawo. Historia konspiracji i walki VI Rejonu >>Helenów<< Pruszków-Piastów-Ursus-Sękocin”, która jest efektem jego wieloletniej pracy i zainteresowania tym tematem. Pan Zdzisław Zaborski opowiedział uczestnikom spotkania o wybranych elementach wystawy. Przedstawił między innymi instrukcję dla „Technika” VI Rejonu, czyli osoby, która zajmowała się naprawą i produkcją broni. W warunkach konspiracyjnych było to bardzo trudne przedsięwzięcie. W Pruszkowie, w warsztacie Józefa Zduńskiego udało się wyprodukować 20 stenów i 2500 filipinek. Zapraszamy do obejrzenia wystawy materiałów pochodzących z archiwum pana Zdzisława Zaborskiego. Będą one prezentowane w Muzeum Dulag 121 do końca marca. Zapraszamy do galerii foto.

Skip to content