menu

Wspólne śpiewanie podczas Wieczoru Patriotycznego

Wspólne śpiewanie podczas Wieczoru Patriotycznego

11 maja odbył się organizowany przez Ruch Światło-Życie oraz Muzeum Dulag 121 XI Wieczór Patriotyczny. To wydarzenie zgromadziło bardzo liczną publiczność. W przyjaznej atmosferze wielopokoleniowego grona śpiewaliśmy pieśni patriotyczne z różnych okresów historii Polski.

Wieczór rozpoczęliśmy od zapoznania się z historią obozu przejściowego Dulag 121, gdyż wszystkie Wieczory Patriotyczne realizowane przez Ruch Światło-Życie są także okazją do upamiętnienia wybranego wydarzenia z historii Polski. Zobaczyliśmy fragment filmu dokumentalnego poświęconego obozowi Dulag 121, który wywarł na przybyłych wielkie wrażenie.

Wśród uczestników spotkania byli obecni przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, którzy wręczyli Krzysztofowi Michalakowi odznakę honorową im. Krystyny Krahelskiej – Pamięci Powstania Warszawskiego. Pan Krzysztof Michalak jako organizator Wieczorów Patriotycznych w Ruchu Światło-Życie został nagrodzony za szeroką działalność mającą na celu ocalenie od zapomnienia bohaterstwa żołnierzy i ludności cywilnej w Powstaniu Warszawskim 1944 r.

Towarzystwo Przyjaciół Warszawy wręczyło również Honorową Złotą Odznakę dyrektorowi Muzeum Dulag 121 Małgorzacie Bojanowskiej za zasługi dla upamiętnienia losów wypędzonych podczas i po Powstaniu Warszawskim mieszkańców Warszawy.

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Warszawy wyszli z inicjatywą, aby podziękować potomkom mieszkańców wielu miejscowości dawnej Generalnej Guberni, którzy przyjmowali do swych domostw wypędzonych warszawiaków. Muzeum Dulag 121 w projekcie badawczym „Lista Pamięci” zbiera informacje dotyczące miejsc, do których trafiali warszawiacy – byli więźniowie obozu Dulag 121. Mamy nadzieję, że współpraca między Towarzystwem Przyjaciół Warszawy i Muzeum Dulag 121 zaowocuje listą miast i wsi oraz osób udzielających schronienia wypędzonym, oraz, że uda się zrealizować ideę upamiętnienia minionych wydarzeń.

Wspólny śpiew pieśni patriotycznych – śpiewaliśmy prowadzeni i wspierani przez Panią Katarzynę Wójcikowską i Pana Tomasza Skórzyńskiego, śpiewających pięknie i akompaniujących na gitarach, przeplatany był wypowiedziami świadków historii. O swoim doświadczeniu i przeżyciach wojennych opowiadali: Pani Alina Gniadek, Pan Marian Osmolak, Pan Jacek Przygodzki, Pan Zdzisław Zaborski, Pan Tadeusz Jakubowski, Pan Andrzej Iwański i Pan Henryk Filipski. Serdecznie dziękujemy Im za obecność oraz podzielenie się z nami swoją historią. Atmosfera wieczoru była niesamowita i bardzo różnorodna. Śpiewaliśmy przecież tak różne historyczne pieśni i piosenki narodowe, wojskowe.

A było z czego wybierać, bo przygotowane śpiewniki zawierały prawie 50. utworów, a wśród nich m.in. Rotę, Sadźmy róże, Legiony, Pierwszą Kadrową, Wojenko, wojenko, Pieśń Konfederatów, Marsz Mokotowa, Hej chłopcy bagnet na broń, Obławę, Rozkwitały pęki białych róż, Szare Szeregi, Jak to na wojence ładnie… Okazało się, że nie tylko umiemy śpiewać polskie pieśni i piosenki patriotyczne, ale że sprawia nam to niezwykłą radość. A poza tym śpiew, wspólny śpiew łączy, i to jest najważniejsze.

Skip to content