menu

„Władysław Anders – generał polskich nadziei”

„Władysław Anders – generał polskich nadziei”

13 lipca 2013
15:00
Muzeum Dulag 121

Serdecznie zapraszamy na kolejną odsłonę cyklu „Karty Historii”, której bohaterem będzie generał Władysław Anders. O jego burzliwych żołnierskich losach i działalności na emigracji opowie Wojciech Markert – historyk i pracownik Muzeum Piłsudskiego. Obejrzymy też film wg scen. J.Tarczyńskiego i T.Kondrackiego, w reż. Hanny Kramarczuk Generał polskich nadziei – Generał Władysław Anders 1892-1970. Spotkanie odbędzie się 13 lipca o godzinie 15. w siedzibie Muzeum.

Postać generała Władysława Andersa stała się ikoną polskiej walki zbrojnej. Brał udział we wszystkich istotnych dla dziejów XX-wiecznej Polski konfliktach zbrojnych, począwszy od potyczek I Wojny Światowej, a kończąc na Bitwie o Monte Cassino. Służbę rozpoczął jeszcze w Armii Carskiej, po rozwiązaniu której zaangażował się w formowanie I Korpusu Polskiego. Bił się w Powstaniu Wielkopolskim oraz pod Berezyną, zaś podczas II Wojny Światowej pod Mławą oraz nad Bzurą. Pojmany pod Samborem, gdzie został ranny, Anders trafił na moskiewską Łubiankę, gdzie spędził kilkanaście miesięcy. Jeszcze w ZSRR organizował Polskie Siły Zbrojne, a następnie – po ewakuacji na Bliski Wschód – organizował i dowodził II Korpusem Polskim, który odznaczył się później w bitwie pod Monte Cassino. Po wojnie pozbawiony przez komunistów generalskiego stopnia pozostał na emigracji w Londynie, gdzie działał na rzecz brytyjskiej polonii. Doskonały materiał na film. Nie sposób bowiem przywołać jego biografii nie streszczając tym samym historii polskiej walki o niepodległość.

O burzliwej biografii generała Andersa opowie historyk i pracownik Muzeum Piłsudskiego pan Wojciech Markert. Będzie również okazja, aby obejrzeć zrealizowany dla TVP Polonia film biograficzny pani Hanny Kramarczuk Generał polskich nadziei – Generał Władysław Anders 1892-1970. Zapraszamy na spotkanie w sobotę, 13 lipca o godz. 15. do siedziby Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8a w Pruszkowie.

Skip to content