menu

Obchody rocznicowe na terenie obozu Dulag 121

Obchody rocznicowe na terenie obozu Dulag 121

27 września miały miejsce obchody rocznicowe upamiętniające istnienie obozu przejściowego Durchgangslager 121. Uroczystości odbyły się, jak co roku, przy pomniku na terenie dawnego obozu przejściowego w Pruszkowie.

Obchody organizowane przez Urząd Miasta w Pruszkowie rozpoczęły się wystąpieniem prezydenta Pruszkowa, pana Jana Starzyńskiego. Następnie uroczystą Mszę Św. odprawił proboszcz żbikowskiej parafii, ksiądz prałat Józef Tchórz, po której nastąpiła ceremonia składania wieńców przy pomniku „Tedy przeszła Warszawa”.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz miasta Pruszkowa, Powiatu Pruszkowskiego, Policji i Straży Miejskiej. Nie zabrakło również reprezentantów kombatantów, okolicznych mieszkańców oraz byłych więźniów obozu Dulag 121. Licznie przybyła młodzież szkolna. Wartę honorową przy pomniku wystawili harcerze z Hufca ZHP Pruszków.

Po zakończeniu uroczystości goście mieli okazję przybyć do Muzeum Dulag 121, gdzie mogli zaznajomić się nie tylko z ekspozycją muzealną dotyczącą historii obozu przejściowego Dulag 121, ale również w ciepłej atmosferze spotkać się i porozmawiać przy herbacie i ciastach.

Skip to content