menu

Ostatni wykład Karola Karasiewicza z cyklu „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu” i wieczorny spacer po terenie dawnego obozu

Ostatni wykład Karola Karasiewicza z cyklu „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu” i wieczorny spacer po terenie dawnego obozu

06 października 2013
16:00
Muzeum Dulag 121

Zapraszamy na ostatnią prelekcję pana Karola Karasiewicza z Muzeum Powstania Warszawskiego z cyklu „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu” zatytułowaną „Znowu
w niewoli…”. Wykład odbędzie się w niedzielę, 6 października w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ulicy 3 Maja 8A punktualnie o godzinie 16:00. Po prelekcji udamy się na nocny spacer z latarkami po terenie dawnego obozu Dulag 121.

Przed nami ostatnia prelekcja Pana Karola Karasiewicza poświęcona Powstaniu Warszawskiemu. Podczas spotkania przypomnimy ostatnie walki powstańcze oraz Układ o zaprzestaniu działań wojennych podpisany 2 października 1944 w Ożarowie Mazowieckim. Prześledzimy wyjście Warszawskiego Korpusu AK do niewoli oraz exodus ludności cywilnej Warszawy. Sięgniemy oczywiście do tematu obozu przejściowego Dulag 121 i dalszych losów jego więźniów. Ostatni wykład będzie okazją do podsumowań Powstania: strat polskiej i niemieckiej strony, liczby ofiar wśród cywilnej ludności Warszawy i zniszczeń stolicy. Nasz prelegent dokona również porównania Armii Krajowej i 1 Armii Ludowego Wojska Polskiego.

Zapraszamy na wykład Karola Karasiewicza, który w merytoryczny, ale przystępny sposób przybliża historię powstańczych zdarzeń. Opowieści Pana Karasiewicza są wzbogacone prezentacją multimedialną, która ułatwia prześledzenie wydarzeń 1944 roku.

Po wykładach naszej serii przyszedł czas na dyskusję o Powstaniu Warszawskim. Zapraszamy wszystkich do wzięcia w niej udziału i przedstawienia swojej opinii na temat decyzji o podjęciu walk powstańczych, ich przebiegu, znaczenia i konsekwencji.

Po prelekcji i dyskusji zapraszamy na niecodzienny spacer po terenie dawnego obozu Dulag 121. W nocnej aurze, wyposażeni w latarki udamy się wraz z przewodnikiem Szymonem Kucharskim na obszar dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego.

„Znowu w niewoli…” – niedziela, 6 października, godz. 16.00

Wstęp wolny!

Skip to content