menu

Klub Bardzo Młodego Historyka odwiedził cmentarz Żbikowski

Klub Bardzo Młodego Historyka odwiedził cmentarz Żbikowski

Ostatnie spotkanie klubowe przed świętami zadusznymi poświęciliśmy na odwiedzenie cmentarza Żbikowskiego. Odnaleźliśmy grób Józefa Bogdańskiego, powstańca batalionu „Parasol”.

Wyjątkowe zadanie, którego podjęli się klubowicze, polegało na odnalezieniu grobu powstańca warszawskiego. Poznaliśmy jego wzruszające losy: jako 18-letni powstaniec został ciężko ranny w czasie walk na Starym Mieście, trafił do szpitala powiatowego w Pruszkowie i tu zmarł . Został pochowany w zbiorowej mogile wraz z 10 innymi powstańcami. Przypomnieliśmy sobie również historię harcerskiego batalionu „Parasol”, który zasłynął między innymi przeprowadzeniem akcji zamachu na Kutscherę.

Klubowicze z wielkim zaangażowaniem zajęli się sprzątnięciem nagrobka i podlaniem kwiatów. Wielkim odkryciem było dla nas znalezienie umocowanej na płycie grobu figurki orła białego pozbawionego korony – takiego, jaki widniał w godle państwowym w czasach PRL. Uczciliśmy pochowane osoby minutą ciszy i zapaliliśmy znicze. Z ciekawością przyglądaliśmy się także innym wojennym grobom, których wiele można spotkać na żbikowskim cmentarzu.

Skip to content