menu

Uroczystości upamiętniające ofiary obozu w Treblince

Uroczystości upamiętniające ofiary obozu w Treblince

2 października odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary obozu w Treblince. Podczas uroczystości, które zgromadziły przedstawicieli władz Polski i Izraela, samorządów z całej Polski oraz izraelską i polską młodzież, powiat pruszkowski reprezentowała w imieniu Starosty Powiatu Pruszkowskiego Elżbiety Smolińskiej Małgorzata Bojanowska, dyrektor Muzeum Dulag 121.

Obchody upamiętniające zostały rozpoczęły się warsztatami historycznymi dla młodzieży, które odbyły się w Kosowie Lackim oraz spotkaniem przedstawicieli władz samorządów. Zgromadzeni goście zostali zaznajomieni z ideą nowo otwartego Muzeum Historii Żydów Polskich. W panelu dyskusyjnym dotyczącym nie tylko misji muzeum, ale również problematyki zachowania żydowskiego dziedzictwa w Polsce, wystąpili: Jacek Kozłowski, Wojewoda Mazowiecki, Zygmunt Stępiński, zastępca Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich, Ewa Rogalewska z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku oraz Jan Słomiak, Burmistrz Kosowa Lackiego.

Następnie zgromadzeni goście wraz z młodzieżą udali się na teren byłego obozu zagłady w Treblince, gdzie przy pomniku ku czci ofiar obozu rozpoczęto uroczystości. Nastała minuta ciszy, a następnie odegrano hymny państwowe Polski i Izraela i zapalono 6 symbolicznych zniczy, będących przypomnieniem 6 mln ofiar holokaustu. W dalszej części uroczystości przemówienia wygłosili m. in.: Jacek Kozłowski Wojewoda mazowiecki, Małgorzata Omilanowska Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zvi Rav-Ner Ambasador Izraela w Polsce, Erez Eszel, Dyrektor w Ministerstwie Edukacji Izraela, Janusz Słomiak, Burmistrz miasta i gminy Kosów Lacki oraz Zygmunt Stępiński, zastępca dyrektora MHŻP. Obecni na uroczystości przedstawiciele samorządów zajęli miejsca przy odpowiednich kamieniach z nazwami reprezentowanych przez siebie miejscowości, z których do Treblinki wywożono ludność żydowską w celu eksterminacji. Wśród tych kamieni znajduje się ten z napisem Pruszków, upamiętniający Żydów pruszkowskich wywiezionych na początku 1941 roku do getta warszawskiego, a stamtąd właśnie do obozu w Treblince. Po zakończeniu uroczystości można było zwiedzić ekspozycję Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.

Skip to content