menu

Zakończyliśmy serię wykładów „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu”

Zakończyliśmy serię wykładów „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu”

W minioną niedzielę, 6 października odbył się ostatni wykład Pana Karola Karasiewicza poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Seria „Powstanie Warszawskie – dzień po dniu” składała się z 5 tematycznych spotkań, podczas których mieliśmy okazję przypomnieć sobie historię działań powstańczych oraz zastanowić się nad ich konsekwencjami i znaczeniem.

Wykłady odbywały się w Muzeum Dulag 121 od sierpnia do początku października, zbiegły się z obchodami 69. rocznicy Powstania Warszawskiego. Zgromadziły liczną publiczność, wśród której nie zabrakło osób pamiętających czasy wojny, jak również młodzieży i dorosłych.

Interesujące i urozmaicone prezentacje przygotowane przez Karola Karasiewicza (na co dzień pracującego w Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz jego barwne opowieści sprawiły, że poruszane zagadnienia stawały się zrozumiałe. Pan Karasiewicz nakreślił szeroki kontekst działań powstańczych: zarówno polityczny, militarny, międzynarodowy, jak i społeczny odbiór powstania wśród cywilnej ludności, kulturę, sztukę. Nie zabrakło omówienia bolesnego wymiaru martyrologicznego i jego ważnej części, jaką było istnienie obozu przejściowego Dulag 121.

Po ostatniej prelekcji zebrani uczestnicy podjęli dyskusję nad Powstaniem Warszawskim: decyzją o podjęciu walk powstańczych, ich przebiegiem, znaczeniem i konsekwencjami.

Podsumowaniem prelekcji był wieczorny spacer z latarkami po terenie dawnego obozu Dulag 121. W nocnej aurze, wyposażeni w latarki wybraliśmy się wraz z przewodnikiem Szymonem Kucharskim na obszar dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Była to świetna okazja, aby zobaczyć dawne hale obozowe, które dziś służą jako magazyny i biura wielu przedsiębiorstw.

Dziękujemy serdecznie za udział w prelekcjach i zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu „Karty Historii”.

Skip to content