menu

CZAS SOLIDARNOŚCI – grudniowe spotkanie z cyklu Karty Historii

CZAS SOLIDARNOŚCI – grudniowe spotkanie z cyklu Karty Historii

14 grudnia 2013
16:00
Muzeum Dulag 121

Elżbieta Smolińska Starosta Pruszkowski i Muzeum Dulag 121 zapraszają 14 grudnia o godz. 16 na spotkanie poświęcone historii stanu wojennego oraz NSZZ „Solidarność”.

„Ukryte taśmy stanu wojennego”, reż. Krystyna Mokrosińska, 2011, 25’. Film prezentuje nieznane dotąd materiały, które najczęściej zostały nielegalnie wyniesione z TVP albo przetrzymane mimo nakazu zniszczenia. Nie zachowało się ich wiele, bo te kompromitujące ówczesną władzę i pomagających jej dziennikarzy w większości zaginęły. Niszczono także materiały, które były realizowane zgodnie z zamysłem władzy.

Autorka podczas przygotowania filmu odnalazła m.in. wywiad z generałem Wojciechem Jaruzelskim z maja 1981 roku, który został zdjęty z anteny przez szefa Biura Prasy KC PZPR. Taśma została wyniesiona z telewizji i dopiero niedawno wróciła. W filmie znalazły się też materiały z Łodzi, Poznania, Krakowa. Wydarzenia krakowskie autorka dokumentu pokazuje z trzech perspektyw: używa zdjęć z Nowej Huty wykonanych przez reżimową telewizję, realizowanych przez SB i Niezależną Telewizję Mistrzejowice. Zachowała się też niemal komiczna relacja z aresztowania Piotra Skrzyneckiego, któremu postawiono zarzuty nieumiejętności obywatelskiego zachowania,
a nawet nawoływania do niepokojów.

Film Krystyny Mokrosińskiej, zwolnionej z TVP w stanie wojennym, odtwarza klimat i grozę tamtych czasów, opowiada o losach taśm, udowadnia, jak wielkie są jeszcze obszary do archiwalnych poszukiwań. Program jest też początkiem zbierania przez telewizyjną Dwójkę materiałów ikonograficznych, fotografii i filmów o najnowszej historii Polski.

Podczas drugiej części spotkania swoimi solidarnościowymi wspomnieniami podzielą się m.in. Krzysztof Jaworski, Helena Kepal, Kazimierz Mazur, Tadeusz Tarasiński, Wanda Schultz.

Spotkanie odbędzie się w sobotę, 14 grudnia o godz. 16. w Muzeum Dulag 121. Zapraszamy serdecznie!

Skip to content