menu

Wieczór śpiewania pieśni patriotycznych

Wieczór śpiewania pieśni patriotycznych

W ubiegłą sobotę w Muzeum Dulag 121 odbył się współorganizowany z Ruchem Światło – Życie wieczór śpiewania pieśni patriotycznych.

Po raz drugi w siedzibie Muzeum gościliśmy Ruch Światło-Życie, który od wielu lat w placówkach kulturalnych oraz szkołach organizuje patriotyczne spotkania połączone ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych. Piękna pogoda oraz okazja do wspólnego śpiewania sprawiły, że na spotkanie licznie przybyła zarówno pruszkowska młodzież, jak i nasi stali bywalcy. Muzeum pękało w szwach. Pan Krzysztof Michalak i Pani Blanka Skórczyńska z Ruchu Światło – Życie zadbali o patriotyczną oprawę wieczoru, dekorując siedzibę Muzeum flagami. Na ekranie wyświetlane były archiwalne zdjęcia, a także teksty pieśni. Przy akompaniamencie gitar, na których grali Tomasz Skórczyński i Natalia Michalak oraz saksofonu, na którym improwizował Aiden Haile, nasi goście śpiewali pieśni z różnych okresów historii Polski. Głosem wiodącym był Pan Tomasz Skórzewski. Wybrzmiały Rota, Sadźmy róże, Legiony, Pierwsza Kadrowa, Wojenko, wojenko, Pieśń Konfederatów, Marsz Mokotowa, Hej chłopcy bagnet na broń, Obława, Rozkwitały pęki białych róż, Szare Szeregi, Jak to na wojence ładnie… Śpiewaniu towarzyszyły wzruszające, wojenne wspomnienia świadków historii. O przeżyciach z Powstania i pobytu w obozie Durchgangslager 121 opowiadała pani Janina Wanda Wójcicka. Pan Stanisław Rumianek wspominał walki powstańcze w których jako szesnastoletni chłopiec brał czynny udział, a profesor Jacek Ryszard Przygodzki mówił o bombardowaniu Warszawy we wrześniu 1939 r. Gościliśmy przedstawicieli Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: mjr. Jerzego Juśkiewicza, mjr. Waldemara Kruszyńskiego oraz mjr. Mieczysława Banaczyka, którzy opowiadali o represjach, jakie spotkały ich ze strony komunistycznych władz. Wspaniała atmosfera majowego wieczoru udzieliła się naszym gościom, którzy – gdy skończyły się pieśni z rozdawanego śpiewnika – sami proponowali kolejne utwory. Liczne życzenia były chętnie spełniane, a wieczorne spotkanie trwało do wczesnej nocy.

Dziękujemy organizatorom spotkania za wspaniałą oprawę, a gościom za dzielenie się wspomnieniami oraz wspólne śpiewanie i zapraszamy na kolejne spotkania organizowane przez Muzeum Dulag 121.

Skip to content