menu

Zmarł Jerzy Kaleta

Zmarł Jerzy Kaleta

27 czerwca zmarł Jerzy Kaleta, rodowity pruszkowianin, autor licznych artykułów o historii miasta oraz cenionej książki „Pruszków przemysłowy”. Był długoletnim pracownikiem Fabryki Fajansu, członkiem Pruszkowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego i Pruszkowskiego Towarzystwa Muzycznego. Przez 48 lat śpiewał w chórze parafialnym przy kościele św. Kazimierza.

Jerzy Kaleta był człowiekiem bardzo otwartym i ciekawym świata, pełnym energii rozmówcą, z pasją opowiadającym o przeszłości swojego miasta i historiach rodzinnych. Jego relacja trafiła do Muzeum Dulag 121. Aktywnie uczestniczył w życiu społecznym i kulturalnym Pruszkowa, miał wielu przyjaciół. Mieliśmy zaszczyt i przyjemność z Nim współpracować.

Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 5 lipca o godzinie 12:00 w kościele św. Kazimierza w Pruszkowie.

21 czerwca zmarła Anna Pawełczyńska, polska socjolog kultury, profesor nauk humanistycznych.
W czasie II wojny światowej należała do Armii Krajowej. Była więziona na Pawiaku, a następnie przewieziona do Auschwitz-Birkenau. Tam uczestniczyła w konspiracji obozowej i kopiowała listy przywiezionych z Dulag 121 kobiet.

W dzieciństwie mieszkała w Pruszkowie, jej rodzina udzielała schronienia komendantowi VI Rejonu AK „Helenów” majorowi Edmundowi Aleksandrowi Krzywdzie-Rzewuskiemu.
Anna Pawełczyńska przekazała Muzeum Dulag 121 swoje spisane wspomnienia, książki dotyczące traumy wojennej oraz przemocy „Wartości a przemoc”, „Głowy hybrydy”. Cennym darem, który przekazała, jest maszyna do pisania używana przez Edmunda Krzywdę-Rzewuskiego.

Pogrzeb Anny Pawełczyńskiej odbył się 27 czerwca 2014 w kościele św. Kazimierza, została pochowana na cmentarzu pruszkowskim.

Skip to content