menu

Śródmieście w Powstaniu Warszawskim

Śródmieście w Powstaniu Warszawskim

W ubiegłą niedzielę 20 lipca odbyła się pierwsza wyprawa szlakiem powstańczej Warszawy. Mimo pochmurnego dnia zgromadziliśmy się w licznej, ponad 30 osobowej grupie. Na trasie spaceru znalazły się najciekawsze punkty Śródmieścia związane z powstańczymi walkami.

Nasz przewodnik, pan Karol Karasiewicz, pracownik Muzeum Powstania Warszawskiego z pasją opowiadał o znanych postaciach m.in.: dowódcy Powstania pułkowniku Antonim Chruścielu „Monterze”, komendancie generale Tadeuszu „Borze” Komorowskim, jak również nietuzinkowych powstańcach Antonim Godlewskim „Antku Rozpruwaczu” i Auguście Agboli. Odwiedziliśmy miejsca, gdzie znajdowały się barykady powstańcze, konspiracyjna drukarnia i radiostacja. Wędrowaliśmy śródmiejskimi ulicami, placami, podwórkami: Alejami Jerozolimskimi, Szpitalną, Złotą, placem Powstańców Warszawy, Świętokrzyską, Zielną. Mijane budynki, tablice pamiątkowe i pomniki, które powszednieją na co dzień, teraz się stały się dla nas znaczącymi symbolami heroizmu powstańców. Powstańcza opowieść snuta przez naszego przewodnika budziła zainteresowanie zarówno wśród najmłodszych, 10-letnich uczestników spaceru, jak i najstarszych, którzy pamiętali Powstanie z własnego dzieciństwa.

W kolejną niedzielę, 27 lipca zapraszamy do udziału w spacerze po Żoliborzu. Naszym przewodnikiem tego dnia będzie Stanisław Łuć, miłośnik historii i mieszkaniec Żoliborza. Wyprawa dedykowana jest dorosłym i młodzieży. Spotykamy się o godz. 12:15 na stacji WKD Pruszków bądź na miejscu na placu Wilsona o godz. 13:30. Prosimy o wcześniejsze zapisy telefoniczne bądź mailowe.

Skip to content