menu

Wspominaliśmy pruszkowskich Żydów

Wspominaliśmy pruszkowskich Żydów

30 kwietnia 2015 roku w Muzeum Dulag 121 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Karty Historii”. Zatytułowaliśmy je „Garść wspomnień o pruszkowskich Żydach”. Na spotkaniu wyświetlony został zrealizowany w 2012 roku film dokumentalny „Tutejsi”. Pokazowi towarzyszyło spotkanie z jego reżyser Alicją Placha-Vasilevską, a także słodki poczęstunek żydowską paschą.

Na spotkaniu pani Alicja Placha-Vasilevska, scenarzystka i reżyser filmu opowiedziała, skąd się wzięła inicjatywa nakręcania filmu i jak film powstawał. Opowiadała o bardzo interesujących spotkaniach ze świadkami historii i ich relacjach. Chociaż starsi mieszkańcy Pruszkowa zapamiętali swoich żydowskich sąsiadów, jednak dużym problemem okazało się dotarcie do konkretnych przekazów o „nieobecnych”. Niestety po społeczeństwie pruszkowskich Żydów pozostało bardzo niewiele świadectw i pamiątek. Dlatego też ważnym elementem pracy nad filmem było poszukiwanie i odszukanie miejsc związanych z „nieobecnymi”, znajdujących się na terenie miasta. Do filmu, we współczesne ujęcia tych miejsc, zostały wplecione ocalałe, archiwalne fotografie pruszkowskich Żydów, miejsc, w których mieszkali i działali oraz zarejestrowane relacje o nich.

Ciekawe i znaczące było to, że świadkowie historii nie pokazali w filmie swoich twarzy, jedynie podzielili się z widzami swoimi wspomnieniami. Sam film wywołał duże wrażenie i emocje widzów, z sali padły głosy, że takie inicjatywy należą do rzadkości i tym bardziej cenne jest przedsięwzięcie jak, którego podjęła się pani Alicja Placha-Vasilevska. Okazało się, że kilkoro z gości spotkania mogło być doskonałymi narratorami tego filmu, jako że sami zachowali w pamięci wspomnienia o wielu pruszkowskich Żydach. Z ciekawymi głosami w dyskusji wystąpili m. in. Irena Horban i Marian Osmolak. Padł również postulat upamiętnienia terenu pruszkowskiego getta poprzez jego oznaczenie na terenie miasta.

Pani Placha-Vasilevska udostępniła Muzeum Dulag 121 film „Tutejsi”, który wkrótce zostanie wykorzystany w nowej lekcji muzealnej przygotowywanej w Muzeum, poświęconej historii pruszkowskich Żydów.

Skip to content