menu

Spacer po powstańczej Ochocie – relacja

Spacer po powstańczej Ochocie – relacja

Spacer rozpoczęliśmy u zbiegu ulic Grójeckiej i Niemcewicza, skąd udaliśmy się na ulicę Spiską, by odwiedzić miejsce związane z dziejami warszawskiej konspiracji, a konkretnie dom, w którym został aresztowany Stefan Rowecki, ps. „Grot”. Następnie udaliśmy się na ulicę Niemcewicza, gdzie w dniu wybuchu Powstania znajdował się sztab IV Obwodu AK i skąd część oddziałów powstańczych opuściła Warszawę udając się w stronę Lasów Chojnowskich. W czasie marszu, 2 sierpnia, stoczony został bój pod Pęcicami. Kolejnym punktem był położony tuż przy Placu Narutowicza Dom pod Bobasami, kolejne ważne miejsce dla dziejów warszawskiej okupacji – to właśnie w tej kamienicy płk Antoni Chruściel „Monter” podpisał 31 lipca rozkaz o wybuchu Powstania.

Zaledwie kilkadziesiąt kroków dzieliło nas od kolejnego ważnego punktu zlokalizowanego na południowej pierzei Placu Narutowicza. Był to Dom Akademicki, w czasie okupacji siedziba niemieckiej Policji Porządkowej, który jako jeden z celów do zdobycia był bezskutecznie atakowany przez siły powstańcze 1 sierpnia. Następnie przeszliśmy na drugą stronę Placu Narutowicza i weszliśmy na teren Antonina, zdobytego przez siły powstańcze. Zatrzymaliśmy się również w miejscu jednej z egzekucji Polaków, przeprowadzonej przez Niemców 10 lutego 1944 roku, dziś upamiętnionej tablicą Tchorka.

Kolejnymi miejscami odwiedzonymi przez nas były Reduta Kaliska i Reduta Wawelska, najdłuższej bronione przez powstańców kwartały domów. Spod Reduty Kaliskiej skierowaliśmy się pod budynek Instytutu Radowego, miejscu dokonania egzekucji na przebywających tam pacjentach i części personelu medycznego. Spacer zakończyliśmy u zbiegu ulic Grójeckiej i Opaczewskiej, na miejscu dawnego targu warzywnego „Zieleniaka”, w punkcie zbornym, gdzie przetrzymywano zgromadzoną ludność Warszawy i skąd wychodziły transporty kierowane do obozu Dulag 121.

Przed nami ostatni spacer zaplanowany na ten rok. 6 września o historii powstańczego Powiśla będzie opowiadał Karol Karasiewicz. Spotykamy się o godz. 14:00 przy dolnym wyjściu ze stacji PKP Powiśle. Temat powstańczego Powiśla kontynuować będziemy również w Muzeum – 12 września o godz. 14:00 odbędzie się spotkanie zatytułowane „Powstanie Warszawskie na Powiślu oczami kaprala Pionka”. Podstawą opowieści będą losy Stanisława Jarzyny, ps. „Pionek” opisane w wydanym w 2014 roku pamiętniku „Okruchy tamtych dni”.

Skip to content