menu

Dzień Pamięci Więźniów obozu Dulag 121 i niosących im pomoc

Dzień Pamięci Więźniów obozu Dulag 121 i niosących im pomoc

W ubiegły piątek na terenie byłego obozu przejściowego Durchgangslager (Dulag) 121 odbyły się rocznicowe obchody upamiętniające więźniów obozu oraz osoby niosące im pomoc.

Zanim jednak same uroczystości się rozpoczęły, goście gromadzili się w Muzeum Dulag 121. Była to okazja do zwiedzenia ekspozycji muzealnej oraz do podzielenia się przez świadków historii swoimi wspomnieniami dotyczącymi wojennych czasów. Spod Muzeum przybyli goście przeszli na miejsce odbywania się uroczystości na terenie dawnego obozu Dulag 121.

Pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” zlokalizowanym przed dawną halą nr 5 zebrali się byli więźniowie obozu i osoby zaangażowane w niesienie pomocy wypędzonym, ich rodziny, a także przedstawiciele władz samorządowych i miejskich oraz liczne delegacje pruszkowskich szkół i stowarzyszeń. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12 uroczystą Mszą Świętą odprawioną przez księdza Bogdana Przegalińskiego w intencji więźniów i osób niosącym ich pomoc. Po jej zakończeniu okolicznościowe przemówienia wygłosili Starosta Pruszkowski Zdzisław Sipiera oraz Prezydent Miasta Pruszkowa Jan Starzyński. Wieńce pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” złożyli przedstawiciele m. in. Starostwa Powiatu Pruszkowskiego, Miasta Pruszkowa, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przedstawicieli partii politycznych, pruszkowskich szkół, Komendy Hufca ZHP Pruszków, Pruszkowskiego Towarzystwa Kulturalno-Naukowego, Pruszkowskiego Stowarzyszenia Patriotycznego oraz Muzeum Dulag 121.

Drugą, artystyczną część obchodów zapowiedziała dyrektor Muzeum Dulag 121 Małgorzata Bojanowska. Koncert w hołdzie wypędzonym warszawiakom, zatytułowany „Pamiętamy”, wykonał dziecięcy Chór „Artos” działający przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie pod dyrekcją artystyczną Danuty Chmurskiej i Orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza. W programie koncertu znalazły się między innymi takie utwory jak „Warszawo ma”, „Pałacyk Michla”, „Deszcz Jesienny”, „Teraz jest wojna”, „Dziś idę walczyć mamo”. Utwory te wykonane pięknie i z wielkim zaangażowaniem przez młodych i bardzo młodych artystów nie tylko zostały bardzo dobrze przyjęte ale wywołały wielkie wzruszenia. Dzieci i młodzież z Chóru „Artos” po zakończeniu swego występu wręczyli białe i czerwone goździki więźniom obozu znajdującym się na widowni.

Galeria fotograficzna

Skip to content