menu

Niedzielne wyprawy szlakiem powstańczej Warszawy

Niedzielne wyprawy szlakiem powstańczej Warszawy

09 sierpnia 2015
10:15
Warszawa
W ramach obchodów 71. rocznicy Powstania Warszawskiego Muzeum Dulag 121 zaprasza na cykl trzech spacerów „Wyprawy szlakiem powstańczej Warszawy” po najważniejszych miejscach powstańczej Woli.
1. „Wola – powstańcze walki i zagłada ludności cywilnej” – 9 sierpnia 2015
Miejsce zbiórki: kościół św. Wojciecha, ul. Wolska 76,
Godzina zbiórki: 14:15
Sugerowany dojazd z Pruszkowa:
Kolejką WKD bądź koleją KM, SKM do dworca Warszawa Ochota, następnie z przystanku Plac Zawiszy tramwajem linii 1, 22, 24 do przystanku Okopowa i z przystanku Okopowa do przystanku Sokołowska tramwajem linii 26, 27.

Pierwszy spacer rozpocznie się przy kościele św. Wojciecha, gdzie od 5 sierpnia 1944 r. mieścił się punkt zborny (określany też jako obóz przejściowy) dla wypędzanej ludności cywilnej Warszawy i będzie obejmować obszar od wału Kolei Obwodowej i Alei Prymasa Tysiąclecia w kierunku Śródmieścia, pomiędzy ulicami Wolską i Górczewską, do ulicy Chłodnej i Hal Mirowskich. Podczas spaceru poznamy miejsca walk żołnierzy III Obwodu AK pod komendą mjr. Jana Tarnowskiego „Waligury” i żołnierzy Kedywu Zgrupowania „Radosław” pod komendą ppłk. Jana Mazurkiewicza „Radosława” (m.in. Pałacyk Michla, Cmentarze Ewangelickie) oraz miejsca związane z exodusem ludności cywilnej w trakcie pacyfikacji Woli (m.in. Pomnik Ofiar Rzezi Woli) i pacyfikacją Powstania przez grupę Reinefartha. Po zakończeniu spaceru przewidziany jest przejazd komunikacją miejską na Cmentarz Powstania Warszawskiego oraz pod pomnik Polegli Niepokonani. Chętni proszeni są o zakupienie wcześniej biletów ZTM.

– spacer dedykowany dla osób dorosłych i młodzieży
– czas wycieczki ok. 2,5 – 3 godziny
– zapisy: (22) 758 86 63; kom. 696 591 295; e-mail: dulag@dulag121.pl

2. „Wyprawa po powstańczej Ochocie” – 23 sierpnia 2015
Miejsce zbiórki: róg ul. Grójeckiej i Niemcewicza,
Godzina zbiórki: 14:00
Sugerowany dojazd z Pruszkowa:
Kolejką WKD bądź koleją KM, SKM do dworca Warszawa Ochota, następnie z przystanku Plac Zawiszy tramwajem linii 9, 7, 25

Drugi spacer poświęcony będzie pierwszym dniom Powstania Warszawskiego na terenie Ochoty. Odwiedzimy miejsca walk żołnierzy IV Obwodu AK pod dowództwem ppłk. Mieczysława Sokołowskiego „Grzymały”, Redutę Kaliską i Wawelską. Poznamy losy ludności cywilnej Ochoty pacyfikowanej przez oddziały RONA dowodzonych przez SS- Brigadeführera Kamińskiego. Spacer rozpocznie się na skrzyżowaniu ulic Grójeckiej i Niemcewicza, skąd przejdziemy na ulicę Spiską 14, gdzie aresztowano pierwszego Komendanta AK gen. Stefana Roweckiego „Grota. Następnie powędrujemy trasą walk mających miejsce w pierwszych dniach sierpnia rozpoczynając od ulicy Asnyka, przez Plac Narutowicza, ul. Barską, Kaliską (reduta Kaliska), Wawelską (Reduta Wawelska, Instytut Radowy Marii Skłodowskiej – Curie) i dalej Grójecką do Hali Banacha, dawniej tzn. Zieleniak, na którego terenie podczas Powstania mieścił się obóz przejściowy dla wypędzanej ludności cywilnej Warszawy. Przejście będzie się pokrywać z trasą, jaką szła wypędzana ludność Ochoty i całej Warszawy. Spacer zakończymy na dziedzińcu XXI LO im. Hugona Kołłątaja.

– spacer dedykowany dorosłym i młodzieży
– czas wycieczki ok. 2,5 – 3 ha.
– zapisy: (22) 758 86 63; kom. 696 591 295; e-mail: dulag@dulag121.pl

3. „Powiśle w Powstaniu Warszawskim” – 6 września 2015
Miejsce zbiórki: wyjście dworca Warszawa Powiśle od strony Wisły przy kawiarni PKP Powiśle, Godzina zbiórki 14:00
Sugerowany dojazd z Pruszkowa:
Koleją KM, SKM z dworca PKP w Pruszkowie do dworca Warszawa Powiśle

Trzecia wyprawa poświęcona będzie historii walk Zgrupowania „Krybar” dowodzonego przez mjr. Cypriana Mazurkiewicza. Spacer rozpoczniemy pod Dworcem PKP Powiśle od opowieści o próbach zdobycia warszawskich mostów przez Berlingowców. Następnie przejdziemy ulicą Solec, gdzie działała wytwórnia materiałów wybuchowych „Kinga”, do ulicy Dobrej i Smulikowskiego (miejsca pochówku „Rafała”), Tamką aż do Elektrowni na Powiślu, gdzie poznamy historię jej zdobycia i rolę jaką odegrało ono w trakcie powstańczych walk. Kolejnymi punktami będą ulice Oboźna oraz Krakowskie Przedmieściee, gdzie dowiemy się próbach zdobycia Uniwersytetu, opanowaniu przez powstańców Komendy Policji i kościoła Św. Krzyża. Następnie ul. Konopczyńskiego, gdzie działał szpital powstańczy i Tamką przejdziemy do pomnika żołnierzy Zgrupowania „Krybar”. Spacer zakończy się w okolicach ul. Tamki i ul. Topiel, w miejscu, gdzie zbudowano pojazd pancerny „Kubuś”.

– spacer dedykowany dorosłym i młodzieży
– czas wycieczki ok. 2,5 – 3 ha.
– zapisy: (22) 758 86 63; kom. 696 591 295; e-mail: dulag@dulag121.pl

Skip to content