menu

Nasze Korzenie – pierwsze spotkanie z nowego cyklu za nami

Nasze Korzenie – pierwsze spotkanie z nowego cyklu za nami

W sobotę 17 października 2015 r. odbyło się  w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie pierwsze spotkanie z cyklu „Nasze Korzenie”. Zaproponowany przez Muzeum temat spotkał się z dużym zainteresowaniem i sala Muzeum zapełniła się po brzegi.

W pierwszej części spotkania wystąpiła Pani Ewa Borodzicz, która podzieliła się z nami wynikami swoich wieloletnich poszukiwań i badań poświęconych historii jej przodków. Na tym niezwykle bogato udokumentowanym przykładzie nasi Goście mogli poznać całe bogactwo źródeł i fascynujących historii poszczególnych antenatów Pani Borodzicz, których ponad stuletnie zdjęcia nadawały wspaniałą oprawę gawędzie. Ciekawym uzupełnieniem narracji były fotografie współczesnego wyglądu miejsc i budynków związanych z rodziną Borodziczów, wykonane przez Prelegentkę w trakcie jej licznych podróży „do źródeł”, odbytych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Mieliśmy także możliwość obejrzenia pięknych plansz genealogicznych, unaoczniających zebranym jak rozłożyste i mocno ukorzenione może być drzewo genealogiczne.

Po krótkiej przerwie wykład wprowadzający o genealogii wygłosił Pan Waldemar Fronczak z Łodzi. Autor wielu publikacji oraz programów telewizyjnych poświęconych historii rodzin tych znanych i mniej znanych z przeszłości i pierwszych stron gazet. Przedstawił w barwnej formie historię nauki i tradycji badań genealogicznych na przestrzeni dziejów, a następnie, w bardzo przejrzysty sposób omówił metody i zasady prowadzenia własnych poszukiwań. Szczególnie cennym był zaprezentowany przegląd dostępnych współcześnie źródeł genealogicznych, których liczba dzięki digitalizacji oraz pracy rzeszy wolontariuszy i instytucji kultury rośnie z każdym dniem. Prelegent opisywał swoje doświadczenia oraz znaleziska, które dane mu było zdobyć w czasie swej wieloletniej praktyki. Chętnie dzielił się swoją wiedzą ze słuchaczami proszącymi o wskazówki do poszukiwań w konkretnych miejscach, czasem bardzo odległych i dziś nieomal zapomnianych. Pytaniom i wymianie doświadczeń i informacji nie było końca, tak więc spotkanie trwało znacznie dłużej niż mogliśmy się spodziewać, co wydaje się dobitnie pokazywać jak ogromnym zainteresowaniem cieszy się ta chyba najbardziej rodzinna z nauk historycznych.

Było nam niezmiernie miło gościć tak wiele osób zainteresowanych nową propozycją muzealnych spotkań, lecz jeszcze większą satysfakcję sprawiało wszystkim obecnym żywe uczestnictwo słuchaczy w wymianie informacji i własnych refleksji poświęconych genealogii. Na tym tle szczególnie dała się zapamiętać wypowiedź jednego z Uczestników, który podkreślił ogromną rolę świadomości własnych korzeni jako podstawowego elementu poczucia przynależności i tożsamości społecznej i narodowej.

Nasze sobotnie spotkanie rozpoczyna cykl warsztatów poświęconych genealogii. Serdecznie zapraszamy wszystkich obecnych oraz zainteresowanych rozpoczęciem poszukiwań własnych korzeni. Licząc na Państwa uczestnictwo planujemy pięć comiesięcznych spotkań.

Najbliższe warsztaty genealogiczne odbędą się w sobotę, 7 listopada 2015 r. o godzinie 15.00. Przyjęliśmy jak najbardziej otwartą formułę tych spotkań, zakładając dostosowywanie ich tematyki do oczekiwań naszych gości. Na naszym pierwszym, inauguracyjnym spotkaniu przedstawiliśmy zarys tematyki proponowanych warsztatów, będąc w pełni otwarci na ich modyfikację zgodnie z Państwa potrzebami i zainteresowaniami. Zamieszczamy go poniżej.

PROPOZYCJE TEMATYKI WARSZTATÓW GENEALOGICZNYCH W MUZEUM DULAG 121 W PRUSZKOWIE

Zajęcia 1
„Pierwsze kroki – czyli od czego zacząć”:
– dostępne źródła genealogiczne
– metodyka pracy
– wykorzystanie komputera – digitalizacja, oprogramowanie, kwerenda, komunikacja

Zajęcia 2
Genealogia w internecie
– portale genealogiczne
– portale Archiwów Państwowych
– społeczność genealogów, towarzystwa genealogiczne

Zajęcia 3
– podstawowe źródła genealogiczne – rodzaje aktów, gdzie szukać, jak czytać
– akta metrykalne w języku rosyjskim
– praktyczna nauka czytania aktów w języku rosyjskim

Zajęcia 4
– akta metrykalne po łacinie
– akta metrykalne w języku niemieckim

Zajęcia 5
– Biblioteki cyfrowe
– archiwa zagraniczne
– administracja państwowa, prawa obywatela dostępu do informacji
– komunikacja z administracją z wykorzystaniem platformy ePuap

Warsztaty genealogiczne wzbogacimy o ciekawostki genealogiczne z powiatu pruszkowskiego – powstaniec styczniowy z Nadarzyna poległy w Meksyku, niedziela pełna ślubów w Pęcicach, sierotki ze szpitala Dzieciątka Jezus w powiecie pruszkowskim. Nie zabraknie także innych tematów np. Noc Listopadowa a przyszłość monarchii brytyjskiej – Jego Książęca Wysokość Książę Walii i Jego następcy…

Chcielibyśmy, by warsztatom towarzyszyły prezentacje genealogiczne uczestników spotkań (przewidywana jedna na zajęcia). Mogą to być prezentacje wyników indywidualnych poszukiwań genealogicznych prowadzonych wcześniej lub rozwijanych podczas trwania cyklu. Na początek wyniki swoich poszukiwań genealogicznych przedstawi prowadzący warsztaty Marcin Batory. Czekamy na kolejne zgłoszenia i serdecznie zapraszamy do czynnego udziału w cyklu warsztatów poświęconych genealogii w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie.

Galeria fotograficzna

Skip to content