menu

Wystawa „Sztuka i Naród” w Pruszkowie

Wystawa „Sztuka i Naród” w Pruszkowie

W sobotni wieczór, 24 października odbył się uroczysty wernisaż wystawy „Sztuka i Naród”, która dzięki staraniom Muzeum Dulag 121 przeniesiona została do Pruszkowa. Do siedziby Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego przybyli zaproszeni goście i zainteresowana  publiczność.

Przybyłych powitały dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego Pani Dorota Słowińska oraz dyrektor Muzeum Dulag 121 Pani Małgorzata Bojanowska, kurator drugiej odsłony wystawy. Na sali obecna była również autorka wystawy Pani Maria Dorota Pieńkowska, starsza kustosz Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, która bardzo interesująco mówiła o bohaterach wystawy.

Otwarcie wystawy uświetnił koncert „Do potomnego” według scenariusza Marii Doroty Pieńkowskiej. Odbył się on w przepięknej scenerii muzealnej oranżerii. Artyści Dagmara Sokalska, artystka Teatru Wielkiego i Opery Narodowej, Katarzyna Kulig aktorka teatralna i filmowa, Norbert Smoliński, wokalista grupy Contra Mundum oraz akompaniatorzy Michał Szymkiewicz i Tomasz Zień wykonali przepiękny i nastrojowy koncert łącząc utwory muzyczne z recytacją utworów poetyckich autorów publikujących na łamach pisma „Sztuka i Naród”. I tak wysłuchaliśmy m.in. pieśni: Krystyny Krahelskiej „Hej, chłopcy”, „Modlitwy Szarych Szeregów” do słów Jana Romockiego, pseud. Bonawentura, testamentu Tadeusza Gajcego „Do potomnego” z muzyką Norberta Smolińskiego, wierszy: „Schodząc” Tadeusza Gajcego, „Spojrzenie” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, „Warszawa” i „O jeżu” Wojciecha Mencla, „List” Teresy Bogusławskiej, najmłodszej, piętnastoletniej poetki walczącej Warszawy.

Goście wieczoru, wprowadzeni w poetycki nastrój udali się następnie do podziemi budynku Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, gdzie eksponowana jest wystawa „Sztuka i Naród”. Pięknie wykonane elementy tworzą dobrze skomponowaną całość. W gablotach wystawione są pamiątki, rękopisy, fotografie związane z bohaterami wystawy: redaktorami pisma Onufrym Bronisławem Kopczyńskim, Wacławem Bojarskim, Andrzejem Trzebińskim, Tadeuszem Gajcym, Wojciechem Menclem oraz współpracującymi z pismem Zdzisławem Stroińskim, Krystyną Krahelską, Lesławem Bartelskim i Krzysztofem Kamilem Baczyńskim. Wśród przedmiotów szczególnie wartych uwagi znajdują się: szkolna czapka Tadeusza Gajcego, osobiste przedmioty Krystyny Krahelskiej: chusta, korale i przybory medyczne, pierścionek ślubny Natalii Bojarskiej wykonany z pocisku, który śmiertelnie ranił jej męża, Wacława Bojarskiego czy wstęga z wieńca nagrobnego złożonego przez przyjaciół z redakcji pisma „Sztuka i Naród” na grobie Wacława Bojarskiego. Zobaczyć też można 16 numerów konspiracyjnego pisma „Sztuka i Naród”, które ukazywało się od 1942 do 1944 roku.

Wystawa otwarta jest dla zwiedzających w godzinach pracy Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, w następujących dniach i godzinach: wtorek – środa 9:00 – 16:00; czwartek 9:00 – 19:00; piątek 9:00 – 16:00; sobota – niedziela 11:00 – 18:00. Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego, a zarazem wystawa „Sztuka i Naród” nie będzie nieczynne w następujące dni: wszystkie poniedziałki, 31.10., 1.11., 11.11., 22-26.12., 31.12. Wystawę można będzie oglądać do 30 grudnia 2015 r. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy.

Dodatkowo wystawie towarzyszyć będą lekcje muzealne adresowa dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz otwarte dla wszystkich wykłady i prelekcje, na które zaprosi do Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego Muzeum Dulag 121. Informacji należy szukać na stronie www.dulag121.pl.

Galeria fotograficzna

Skip to content