menu

„Artysta jest organizatorem wyobraźni narodowej”. Opowieść o redaktorach „Sztuki i Narodu”

„Artysta jest organizatorem wyobraźni narodowej”. Opowieść o redaktorach „Sztuki i Narodu”

28 listopada 2015
15:00
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego

28 listopada o godzinie 15. na wystawie Sztuka i Naród prezentowanej w siedzibie Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego przez Muzeum Dulag 121 odbędzie się wykład kustosza Piotra Prasuły z Muzeum Literatury w Warszawie, zatytułowany „Artysta jest organizatorem wyobraźni narodowej. Opowieść o redaktorach Sztuki i Narodu”.

Wykład poświęcony będzie młodym, utalentowanym i odważnym twórcom miesięcznika literackiego „Sztuka i Naród”, który ukazywał się  w Warszawie od 2 kwietnia 1942 roku do wybuchu powstania warszawskiego w sierpniu 1944 roku: muzykowi i kompozytorowi,  nazywanemu przez przyjaciół „Chopinem konspiracji”  a także  publicyście i pomysłodawcy pisma  Bronisławowi Onufremu Kopczyńskiemu;  poecie Wacławowi Bojarskiemu – inicjatorowi złożenia wieńca  z dedykacją „Geniuszowi Słowiańszczyzny – Rodacy” pod pomnikiem Kopernika; Andrzejowi Trzebińskiemu  – niezwykle zdolnemu i wszechstronnemu  twórcy, autorowi słów, które stały się ideowym hasłem SiN-owców: „Twórczość jest apostolstwem dobra”; Tadeuszowi Gajcemu żołnierzowi AK, autorowi tomików „Widma”, „Grom powszedni” i poematu „Do potomnego” oraz dozgonnemu przyjacielowi Gajcego i równie wybitnemu poecie  – Zdzisławowi Stroińskiemu, a także najmłodszemu ze współpracowników pisma i  najmniej znanemu – „ostatniemu na szaniec” Bernardowi Wojciechowi Menclowi –  autorowi poematu o świętym Franciszku, który zginął  w czasie powstania  13 września 1944 raniony przez niemieckiego snajpera  na ulicy Marszałkowskiej.  Analizując teksty, które ukazały się w „SiN-ie” autor wykładu  przedstawi główny cel pisma młodych autorów, czyli stworzenie niepodległej kultury i  zdobycie się na wielką sztukę narodową.  Opowieść zakończy informacja  na temat oryginalnych zbiorów jakie Muzeum Literatury pozyskało  w trakcie prezentowania  ekspozycji w Muzeum Literatury od 30 lipca do 30 grudnia 2014 roku.

Piotr Prasuła, kustosz  Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Dział Naukowo – Oświatowy, kurator i autor scenariusza stałej ekspozycji w Muzeum Adama Mickiewicza w Stambule w Turcji. Asystent kuratora stałej ekspozycji  Muzeum Juliusza Słowackiego w Krzemieńcu na Ukrainie oraz Witolda Gombrowicza we Wsoli. Autor   ekspozycji czasowych: „Tyrmand w Ameryce”, „Świat jest biblioteką”,  „Myśl wolna jest”. Literatura drugiego obiegu” . Autor programu edukacyjnego wystawy „Sztuka i Naród”. Uczestnik sesji mickiewiczowskich  w pałacu Top Kapi w Stambule w 2005 roku i  w Pałacu Staszica w Warszawie w listopadzie 2014 roku.  Obecnie zaangażowany w tworzenie Muzeum Sue Ryder w rogatce mokotowskiej na Placu Unii Lubelskiej  w Warszawie oraz wystawy „Warszawa Kopczyńskich” w siedzibie Muzeum Literatury na Rynku Starego Miasta 20.

Skip to content