menu

Z cyrylicą za pan brat w genealogicznych poszukiwaniach przodków

Z cyrylicą za pan brat w genealogicznych poszukiwaniach przodków

05 grudnia 2015
15:00
Muzeum Dulag 121

5 grudnia 2015 roku o godzinie 15. zapraszamy na trzecie spotkanie z cyklu „Nasze Korzenie”. Warsztat zatytułowany „Z cyrylicą za pan brat w genealogicznych poszukiwaniach przodków” poprowadzi Marcin Batory.

Po wykonaniu pierwszych kroków na drodze genealogicznych poszukiwań czas zmierzyć się z dokumentami powstałymi w języku rosyjskim. Z pewnością w czasie budowania rodzinnego drzewa genealogicznego natkniemy się na dokumenty, chociażby akta metrykalne, powstałe np. w czasach zaboru rosyjskiego i zapisane cyrylicą. To wielkie wyzwanie, zwłaszcza, że większość dokumentów pisana była ręcznie. Warsztaty grudniowe pragniemy więc poświęcić na doskonalenie umiejętności odczytywania takich tekstów. Uczestników zachęcamy do zaopatrzenia się w następujące publikacje poświęcone tej tematyce, na przykład „Niezbędnik genealoga” autorstwa Pawła Hałuszczaka (dostępny na stronie Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego Gniazdo) a także tablice transkrypcyjne.

Marcin Batory – członek Polskiego Towarzystwa Genealogicznego, autor części indeksów akt metrykalnych parafii Pęcice, wolontariusz Archiwum Państwowego w Warszawie – oddział w Grodzisku Mazowieckim, zajmuje się między innymi digitalizacją akt metrykalnych z zasobu tego Archiwum w ramach współpracy z Polskim Towarzystwem Genealogicznym.

Skip to content