menu

„Romaszewscy – niezależni, solidarni, niezłomni”

„Romaszewscy – niezależni, solidarni, niezłomni”

12 grudnia 2015 r. w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie odbyło się spotkanie z Paniami Zofią Romaszewską i Agnieszką Romaszewską-Guzy, zatytułowane „Romaszewscy – niezależni, solidarni, niezłomni”, które poprowadził Jan Olaszek, historyk, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, redaktor naczelny Encyklopedii Solidarności.

Wydarzenie odbyło się nieprzypadkowo w przeddzień 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Spotkanie dotyczyło wspaniałej karty historii opozycji antykomunistycznej, jaką swoją działalnością zapisali Zofia i Zbigniew Romaszewscy. Wszyscy obecni mieli możliwość wysłuchania opowieści uczestników wydarzeń, które towarzyszyły walce z ustrojem socjalistycznym: m.in. powstania Biura Interwencyjnego Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”, czy współorganizowanie przez Agnieszkę Romaszewską-Guzy Niezależnego Stowarzyszenie Studentów na Uniwersytecie Warszawskim. Przy okazji swojej wizyty w Muzeum Dulag 121, pierwszej od czasu II wojny światowej na terenie dawnego obozu przejściowego w Pruszkowie, Pani Zofia Romaszewska opowiedziała o swoim pobycie w obozie i o tym, jak udało jej się – mimo, że była małą dziewczynką – uciec. Jej babcia Wanda Płoska, matka ojca, została wywieziona z obozu transportem wraz z ludźmi ciężko rannym, kalekami i niepełnosprawnymi umysłowo, w niewiadomym kierunku. Nigdy nie udało się ustalić, mimo wieloletnich poszukiwań, co stało się z pasażerami tego transportu.

Jak zawsze po wykładzie był również czas na zadawanie pytań, które wywołały ożywioną dyskusję. Prowadzący nie unikali odpowiedzi na tematy trudne, wzbudzające nierzadko kontrowersje. Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym za zainteresowanie tematem i zapraszamy na kolejne spotkania cyklu „Karty Historii’’.

Skip to content