menu

Romaszewscy – niezależni, solidarni, niezłomni

Romaszewscy – niezależni, solidarni, niezłomni

12 grudnia 2015
15:00
Muzeum Dulag 121

Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza, w ramach cyklu „Karty Historii” i w przeddzień 34 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego,  na spotkanie „Romaszewscy – niezależni, solidarni, niezłomni”, poświęcone zaangażowaniu  Państwa Romaszewskich w działalność opozycji demokratycznej. Rozmowa z Zofią Romaszewską i Agnieszką Romaszewską – Guzy odbędzie się w siedzibie Muzeum przy ul. 3 Maja 8A, 12 grudnia o godz. 15.

Historia rodziny Romaszewskich to wspaniała karta w dziejach opozycji antykomunistycznej w Polsce. Zbigniew i Zofia Romaszewscy – oboje absolwenci Wydziału Fizyki na Uniwersytecie Warszawskim – w działalność opozycyjną zaangażowali się w drugiej połowie lat 60, organizując zbieranie podpisów pod petycjami o uwolnienie działaczy opozycji oraz urządzając we własnym mieszkaniu dyskusje polityczne. Po wybuchu protestów w Ursusie i Radomiu w 1976 roku działali na rzecz represjonowanych pracowników zakładów, dokumentując przypadki łamania praw człowieka w ramach prac Komitetu Obrony Robotników. Rok później z ich inicjatywy powstało Biuro Interwencyjne Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”, a na przełomie 1979 i 1980 roku, za sprawą Zbigniewa Romaszewskiego, powołany został Komitet Helsiński. Od 1982 roku współorganizowali i działali w konspiracyjnym Radiu Solidarność. W okresie stanu wojennego oboje byli internowani. Córka Państwa Romaszewskich Agnieszka włączyła się w działalność opozycyjną jako nastolatka, wstępując do organizacji Wolność i Pokój, a następnie współorganizując Niezależne Stowarzyszenie Studentów na Uniwersytecie Warszawskim. Po 1989 roku aktywnie włączyli się w działania na rzecz przemian demokratycznych w Polsce: Zbigniew Romaszewski jako niezależny senator m.in. w roli przewodniczącego Komisji Praw Człowieka i Praworządności, a Zofia Romaszewska w charakterze dyrektora Biura Interwencji Kancelarii Senatu, a następnie sędziny Trybunału Stanu. Agnieszka Romaszewska-Guzy – z zawodu dziennikarka – jest autorką filmów dokumentalnych, od lat zaangażowaną w działania na rzecz przemian demokratycznych na Białorusi, m.in. współtwórczynią telewizji Biełsat TV.

Spotkanie z Zofią i Agnieszką Romaszewskimi poprowadzi Jan Olaszek, historyk, pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, redaktor naczelny Encyklopedii Solidarności. Zajmuje się przede wszystkim badaniem historii opozycji demokratycznej w PRL, „Solidarności” i drugiego obiegu wydawniczego. Autorem monografii Nieliczni ekstremiści. Podziemna „Solidarność” w propagandzie stanu wojennego (2010) oraz wydawnictw źródłowych: Krajowa Komisja Porozumiewawcza NSZZ „Solidarność”. Posiedzenie 10—12 sierpnia 1981 (2010) oraz Dokumenty władz NSZZ „Solidarność” 1981—1989 (2010). Jest także współautorem książki „Solidarność” Rolników 1980—1989 (z Andrzejem W. Kaczorowskim i Tomaszem Kozłowskim, 2010) oraz współredaktorem pierwszego tomu serii Opozycja i opór społeczny w Polsce po 1956 roku (wraz z Tomaszem Kozłowskim, 2011).

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy

Skip to content