menu

Karty Historii – „Na tropach zbrodni komunistycznych”

Karty Historii – „Na tropach zbrodni komunistycznych”

05 marca 2016
16:00
Muzeum Dulag 121

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci ‘’Żołnierzy Wyklętych” obchodzonego 1 marca Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza 5 marca 2016 r. o godzinie 16. do swojej siedziby na wykład dr. Tomasza Łabuszewskiego (IPN) zatytułowany „Na tropach zbrodni komunistycznych”.

Kolejne spotkanie z cyklu „Karty Historii” poświęcone będzie prezentacji wyników projektu dokumentacyjno-badawczego ‘’Śladami zbrodni” prowadzonego przez IPN w latach 2006-2010. Jego podstawowym zadaniem było odnalezienie i identyfikacja miejsc związanych ze zbrodniami komunistycznymi z pierwszego powojennego dziesięciolecia. Wykonana została dokumentacja fotograficzna i zebrane informacje odnośnie ponad 550 obiektów. 200 z nich zaprezentowano w albumie wydanym przez IPN w 2012r. Znalazły się wśród nich siedziby wojewódzkich i powiatowych urzędów bezpieczeństwa, więzienia, tajne areszty UB, placówki GZI, NKWD, Smiersza, a także miejsca tajnych pochówków. Dr Tomasz Łabuszewski opowie również o tym, co działo się po zakończeniu głównego projektu, gdy wiele oddziałów IPN zdecydowało się kontynuować przedsięwzięcie na własną rękę w ujęciu regionalnym.

Tomasz Łabuszewski – doktor nauk humanistycznych w IS PAN, w latach 90-tych współpracownik Archiwum Wschodniego i Fundacji Archiwum Polski Podziemnej. Pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, od 2001 r. kierownik referatu naukowego, obecnie Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Dokumentalista, badacz historii polskiego podziemia niepodległościowego z okresu II wojny światowej i lat powojennych. Autor i współautor kilku publikacji książkowych oraz blisko 100 artykułów (dotyczących m. in. Okręgu Białostockiego AK-AKO, Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, Władysława Łukasiuka „Młota”, Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” i działalności 5 i 6 Brygady Wileńskiej AK). Koordynator ogólnopolskiego projektu badawczo-dokumentacyjnego „Śladami zbrodni”, której efektem było wydanie w 2013 roku książki „Śladami zbrodni. Przewodnik po miejscach represji komunistycznej lat 1944 -1956”.

Serdecznie zapraszamy
Wstęp wolny

Skip to content