menu

„I wojna światowa w Pruszkowie” – 8. spacer historyczny na stulecie Pruszkowa

„I wojna światowa w Pruszkowie” – 8. spacer historyczny na stulecie Pruszkowa

02 lipca 2016
12:00
PKP Pruszków

2 lipca Muzeum Dulag 121 zaprasza na ósmy spacer historyczny z serii „Spacerów na stulecie Pruszkowa”. Tym razem tematem spaceru będzie I wojna światowa i dzieje Pruszkowa w latach 1914 – 1918. Spacer rozpocznie się przed Dworem PKP w Pruszkowie o godzinie 12:00, a poprowadzą go Aleksandra Wojda i Jacek Zegarłowicz.

W ramach spaceru opowiemy o najważniejszych wydarzeniach I wojny światowej, które miały miejsce na terenach Pruszkowa i okolic. Przypomnimy m.in.: bitwę nad Utratą, wycofanie się wojsk rosyjskich w 1915 roku oraz główne zniszczenia wojenne z tamtego okresu. Wreszcie przeniesiemy się w czasie do roku 1916, aby poznać bliżej okoliczności nadania praw miejskich osadzie fabrycznej Pruszków. Na zakończenie mówić będziemy o akcji rozbrajania Niemców przez Polaków w listopadzie 1918 roku.

Podczas spaceru po Pruszkowie odwiedzimy kilka miejsc, które uległy znacznym zniszczeniom w wyniku działań wojennych wielkich mocarstw (np. park Bersohna, fabryka ołówków „St. Majewskiego”). Przypomnimy zwłaszcza te obiekty i miejsca, które na zawsze zniknęły z mapy Pruszkowa. Postaramy się również prześledzić, jak Pruszków zmieniał się w ciągu 4 lat I wojny światowej. Wreszcie odszukamy budynek, w którym działała w Pruszkowie Rada Miejscowa Opiekuńcza i gdzie swoje posiedzenia miała pierwsza Rada Miejska. Wspomnimy też takie wydarzenia jak usypanie kopca Tadeusza Kościuszki na Żbikowie oraz dzieje powstania pruszkowskiej Elektrowni.

Warto wspomnieć, że cykl „Spacery na stulecie Pruszkowa” to przedsięwzięcie partnerskie, w którym uczestniczą instytucje, organizacje pozarządowe oraz lokalni historycy związani z Pruszkowem. Łącznie projekt obejmuje aż 10 spacerów historycznych, organizowanych przez Muzeum Dulag 121 oraz 6 spacerów fotograficznych organizowanych przez Stowarzyszenie „Forum Pruszków”, także przy wsparciu środków z programu Patriotyzm Jutra.

Program spacerów historycznych, które jeszcze przed nami:

Spacer 9. „Okupacja w Pruszkowie”, 3 września, godz. 12 – spacer poprowadzi Agata Gołąb, miejsce zbiórki: przy stacji WKD Pruszków.

Spacer 10. „Potuliccy”, 24 września, godz. 14:00 – spacer poprowadzi Maciej Boenisch (spacer wspólny dla cyklu historycznego i fotograficznego), miejsce zbiórki: plac przed Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego

Skip to content