menu

„Obrazy z życia mieszkańców Stolicy – Powstanie Warszawskie 1944”. Muzeum Dulag 121 zaprasza na wystawę już od 1 sierpnia

„Obrazy z życia mieszkańców Stolicy – Powstanie Warszawskie 1944”. Muzeum Dulag 121 zaprasza na wystawę już od 1 sierpnia

01 sierpnia 2016
16:00
Kraszewskiego 18, Pruszków

Wystawa „Obrazy z życia mieszkańców Stolicy – Powstanie Warszawskie 1944” została przygotowana przez Fundację Artbarbakan w porozumieniu z Archiwum Państwowym w Warszawie w ramach projektu upowszechniania zbiorów polskich instytucji muzealnych oraz archiwów. Dzięki staraniom Muzeum Dulag 121 wystawa gościć będzie w Pruszkowie przez cały sierpień i dostępna będzie dla zwiedzających przy ul. Kraszewskiego 18. Dziękujemy dyrekcji Powiatowej Przychodni i Szpitala na Wrzesinie oraz Stowarzyszeniu Socjus za pomoc w przygotowaniu ekspozycji.

W ramach plenerowego pokazu zobaczymy 16 wielkoformatowych plansz z archiwalnymi fotografiami – zdjęcia wykonano w sierpniu 1944 roku podczas Powstania Warszawskiego. Dla potrzeb wystawy ze zbiorów Archiwum Państwowego wybrano głównie te fotografie, które ukazują losy ludności cywilnej podczas powstania oraz odzwierciedlają trudy życia mieszkańców walczącej stolicy. Na ekspozycji odnajdziemy także fotografie z aresztowań i powstańczych akcji zbrojnych – sceny te uchwycili w obiektywie „fotoreporterzy powstania” – Joachim Joachimczyk, Tadeusz Bukowski i Tadeusz Boncler.

Warto wspomnieć, że fotografie tych autorów oraz powstańcze kroniki filmowe sierpnia 1944, które ocalały do czasów współczesnych, Muzeum Powstania Warszawskiego wykorzystało do stworzenia filmu, który premierę swoją miał dwa lata temu z okazji 70. rocznicy powstańczej. Osoby, które widziały kinową wersję „Powstania Warszawskiego” z pewnością bez trudu rozpoznają na wystawie kadry z filmu.

Wystawa przenosi nas w czasie do Warszawy z roku 1944. Jest sierpień i w różnych częściach stolicy jednocześnie toczą się zacięte walki powstańców z wojskami okupanta niemieckiego. Z narażeniem życia kilku fotografów stara się uwiecznić tamte dramatyczne wydarzenia. Oprócz walk powstańczych dokumentują sceny z życia mieszkańców walczącej Warszawy m.in.: starania ludności o przetrwanie, braki w aprowizacji, nieustające próby odnalezienia bliskich, działalność powstańczej poczty, sceny uliczne na tle barykad i zasieków z drutów kolczastych, gdzie widać przechodniów uciekających przed niemieckim ostrzałem. Fotografie oddają grozę i atmosferę tamtych dni – są jak zapiski powstańczej rzeczywistości, które dziś odczytujemy i oglądamy jak powstańczy pamiętnik fotograficzny.

Muzeum Dulag 121 pragnie plenerową wystawą w Pruszkowie uczcić 72. rocznicę Powstania Warszawskiego. Muzeum zaprasza także na spotkanie, które odbędzie się w dniu 1 sierpnia w godz. 16:00-19:00 w miejscu ekspozycji przy ul. Kraszewskiego 18. Podczas spotkania zabrzmią piosenki powstańcze, będą również warsztaty i akcje animacyjne przygotowane przez Muzeum Dulag 121 oraz Stowarzyszenie Socjus z Pruszkowa.

Zobacz dodatkowe materiały informacyjne:

1. Prezentacja wystawy
2. Tekst informacyjny

Skip to content