menu

„Wakacje z historią w Muzeum Dulag 121” – podsumowanie projektu

„Wakacje z historią w Muzeum Dulag 121” – podsumowanie projektu

Od początku lipca relacjonowaliśmy wydarzenia projektu „Wakacje z historią” prezentując opisy i fotografie z wakacyjnych przygód młodych odkrywców historii na stronie internetowej Muzeum oraz na naszym muzealnym Facebooku. Na zakończenie projektu warto jeszcze wspomnieć, co wydarzyło się podczas dwóch ostatnich tygodni muzealnych zajęć.

W poniedziałek, 18 lipca, dzieci odwiedziły Młodzieżowy Dom Kultury, gdzie odbyły się warsztaty ”Poznajemy dawne mapy Powiatu Pruszkowskiego”. Przeprowadzono także gry terenowe oraz zajęcia plastyczne „Pocztówka z wakacji”. We wtorek, 19 lipca, mali odkrywcy historii poznawali tajniki pracy muzealnika oraz tworzyli makiety własnego muzeum – powstały projekty m.in.: Muzeum Zabawek, Muzeum Kolejnictwa, Muzeum Prehistorii oraz Muzeum Kredek. W środę 20 lipca, w ramach zajęć z kulinarnym czarodziejem, muzealna grupa odwiedziła piekarnię przy ul. Kościelnej w Pruszkowie, gdzie dzieci mogły poznać sekrety wypieku chleba oraz zobaczyć dawne i współczesne maszyny oraz sprzęty używane w piekarni.

W ostatnim tygodniu zajęć, 25 lipca, muzealni animatorzy zorganizowali zajęcia warsztatowe, podczas których dzieci mogły dowiedzieć się, jak funkcjonowały dawne miasta oraz czym był handel wymienny. Wymyślając własne miasto lub krainę trzeba było wykazać się umiejętnościami plastycznymi, a także fantazją i zdolnościami szybkiego kojarzenia, ponieważ podczas zabawy zespoły miały do wykonania coraz trudniejsze zadania. Drużyny m.in.: wymieniały się drogocennymi towarami, wymyślały walutę swojej krainy lub pozyskiwały budulec do rozbudowy swojej fabryki.

26 lipca, w ramach wycieczki z cyklu „Młodych Odkrywców Historii”, dzieci z instruktorami odwiedziły pruszkowską rozgłośnię radiową – POP Radio. Można było zwiedzić studio radiowe, gdzie powstają audycje i programy, a chętni zadebiutowali na antenie udzielając wywiadu. Zorganizowano również spotkanie z dziennikarzami POP Radia oraz zajęcia edukacyjne przybliżające najmłodszym historię i postacie wynalazców radia – Guglielmo Marconiego i Nikoli Tesli.

Następnego dnia, 27 lipca, w ramach „Wypraw z Wehikułem Czasu”, dzieci zwiedziły zabytkowe wnętrza po dawnej pruszkowskiej Fabryce Ołówków. W siedzibie restauracji „Ucieranie Treści”, która mieści się w dawnych budynkach pofabrycznych, zrealizowano grę „Poszukiwaczy artefaktów”. Grupa dzieci z przewodnikiem zwiedziła izbę pamięci Fabryki Ołówków, którą pieczołowicie uzupełnia o nowe eksponaty miłośnik historii i jednocześnie właściciel restauracji – pan Artur Cyronek. Korzystając z gościnności właściciela w ogrodach „Ucierania Treści” przeprowadzono warsztaty „kulinarnych czarodziejów” – tym razem dzieci bawiły się wykonując rzeźby owocowo-warzywne.

Muzeum Dulag 121 składa serdeczne podziękowania wszystkim partnerom za pomoc i wsparcie w realizacji wakacyjnego projekt dla dzieci. W szczególności dziękujemy:

– Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Pruszkowie – pani Danucie Parys
– Kustoszowi Harcerskiej Izby Pamięci – pani Monice Pawełczyńskiej
– Piotrowi Tomaszewskiemu – za dokumentację fotograficzną projektu
– Właścicielom i pracownikom restauracji i pizzerii Corrado – Piastów
– Właścicielom klubokawiarni „Kolejka Cukierków” z Pruszkowa
– Arturowi Cyronkowi – właścicielowi restauracji „Ucieranie Treści”
– Bogdanowi Podlewskiemu – właścicielowi piekarni przy ul. Kościelnej w Pruszkowie
– Redakcji POP Radia Pruszków – Andrzejowi Kopczyńskiemu i Markowi Gutowskiemu
– Dyrekcji MLP – za zgodę na udostępnienie terenu dla potrzeb projektu.

Zespół Muzeum już myśli o następnym projekcie wakacji z historią w Muzeum Dulag 121, choć trzeba na nie poczekać. Mamy nadzieję, że nasi uczestnicy wrócą do nas podczas ferii zimowych i w przyszłym roku podczas wakacji. Zapraszamy też do muzealnego Klubu Bardzo Młodego Historyka, który działać będzie od września do czerwca – jak każdego roku.

Galeria fotograficzna

Skip to content