menu

„Okupacja w Pruszkowie” – 9. spacer z cyklu „Spacery na stulecie Pruszkowa”

„Okupacja w Pruszkowie” – 9. spacer z cyklu „Spacery na stulecie Pruszkowa”

03 września 2016
12:00
WKD Pruszków

Po wakacjach Muzeum Dulag 121 wznawia projekt „Spacery na stulecie Pruszkowa”. Już w najbliższy weekend, 3 września (sobota) podczas spaceru „Okupacja w Pruszkowie” poznamy kolejny rozdział dziejów miasta i jego mieszkańców. O trudnych czasach okupacji i najważniejszych wydarzeniach z tamtego okresu opowie Agata Gołąb – przewodnik i znawca lokalnej historii. Start spaceru o godz. 12:00 z dworca WKD Pruszków.

Na frontach drugiej wojny światowej zginęło prawie dwustu Pruszkowian. Ci, którzy pozostali w rodzinnym mieście, również byli skazani na codzienną walkę o przetrwanie. O tym, jak wyglądało życie w okupowanym przez Niemców mieście przekonamy się 3 września, podczas spaceru historycznego zatytułowanego „Okupacja w Pruszkowie”. Na trasie odwiedzimy miejsca, w których znajdowały się okupacyjne urzędy: zarząd miejski, żandarmeria i urząd pracy. Przekonamy się, jak zorganizowana była pruszkowska konspiracja i jakie postacie pełniły w niej istotną rolę. Poznamy życie codzienne, pracę, naukę Pruszkowian podczas okupacji niemieckiej, która trwała w mieście od 8 września 1939 roku do 16 stycznia 1945 roku. Warto wspomnieć, że trasa spaceru prowadzić będzie od stacji WKD Pruszków do dworca PKP. Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu wszystkich zainteresowanych historią naszego miasta – udział w spacerze jest bezpłatny.

Jednocześnie zapraszamy 24 września na kolejny spacer zatytułowany „Potuliccy”. Poprowadzi go Maciej Boenisch – przewodnik Muzeum Dulag 121. Start godz. 14:00, zbiórka na placu Jana Pawła II w Pruszkowie, przed Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego.

Skip to content