menu

„Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i niosących im pomoc”

„Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i niosących im pomoc”

23 września 2016
12:00
Muzeum Dulag 121

W piątek, 23 września zapraszamy Państwa na obchody „Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i niosących im pomoc”, które odbędą się na terenie dawnego obozu Dulag 121 przy pomniku „Tędy Przeszła Warszawa” (przed dawną halą nr 5). Na obchody zapraszają Maksym Gołoś Starosta Pruszkowski, Jan Starzyński Prezydent Pruszkowa, Muzeum Dulag 121 oraz Biuro Promocji i Kultury Miasta Pruszkowa.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 12. Mszą Świętą, którą odprawi ks. Bogdan Przegaliński. Po jej zakończeniu nastąpi złożenie wieńców pod pomnikiem „Tędy Przeszła Warszawa” oraz przemówienia okolicznościowe. O godz. 13.00 przy Muzeum Dulag 121 rozpocznie się plenerowy koncert w hołdzie wypędzonym warszawiakom. Usłyszymy piosenki okupacyjne i powstańcze w wykonaniu Grupy Teatralnej Warszawiaki. W ramach programu uroczystości prezentowana będzie przygotowana przez Muzeum Dulag 121 wystawa „Solidarność i wsparcie. Pomoc dla ludności Warszawy i okolic, wypędzonej w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu”.

Wszystkich gości, którzy przybędą na uroczystości zapraszamy również do siedziby Muzeum, gdzie można zwiedzić stałą ekspozycję poświęconą historii obozu przejściowego Durchgangslager (Dulag) 121 oraz obejrzeć film dokumentalny Grzegorza Szuplewskiego zatytułowany „Exodus Warszawy 1944”. Muzeum zaprasza także do udziału w akcji zbierania pamiątek związanych z byłymi więźniami obozu Dulag 121 lub osobami pomagającymi wypędzonym. Wszystkie osoby wybierające się na obchody zachęcamy do zabrania ze sobą przedmiotów, dokumentów i fotografii (przedwojennych, wojennych i powojennych) w celu ich udostępnienia pracownikom muzeum, którzy podczas specjalnego dyżuru wykonają zdjęcia przedmiotów lub skany dokumentów i fotografii.

Warto przypomnieć, że wrześniowe obchody upamiętniające więźniów obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie są tradycją zapoczątkowaną przez kolejarzy pracujących na terenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Od 1990 roku uroczystości odbywały się przy pomniku „Tędy przeszła Warszawa”. Od czasu powstania placówki Muzeum Dulag 121 współorganizuje te uroczystości wspólnie z lokalnymi samorządami.

Więcej informacji pod numerem tel. (22) 758 86 63.
Serdecznie zapraszamy.

Skip to content