menu

Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i niosących im pomoc

Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i niosących im pomoc

W dniu 23 września obchodziliśmy „Dzień Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i niosących im pomoc”. Uroczystości rozpoczęły się przy Muzeum Dulag 121, skąd uczestnicy obchodów i goście w asyście pocztów sztandarowych wyruszyli pod pomnik „Tędy przeszła Warszawa”. W uroczystościach wzięli udział byli więźniowie obozu Dulag 121 oraz ich rodziny, osoby, które niosły pomoc wypędzonym Warszawiakom, kombatanci i harcerze, przedstawiciele władz samorządowych, reprezentanci instytucji, urzędów i organizacji, a także delegacje szkół oraz lokalna społeczność z terenu Powiatu Pruszkowskiego.

O godz. 12:00 przy hali nr 5 na terenie dawnego niemieckiego obozu Dulag 121, Mszę Świętą odprawili ks. Bogdan Przegaliński i ks. Marian Mikołajczak. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Prezydent Miasta Pruszkowa Jan Starzyński, Wicewojewoda Mazowiecki Artur Standowicz i Starosta Pruszkowski Maksym Gołoś, który podkreślił, jak ważne jest godne uczczenie ofiar oraz zachowanie pamięci o tragicznych wydarzeniach związanych obozem Dulag 121, w którym hitlerowcy uwięzili ludność cywilną Warszawy i uczestników Powstania Warszawskiego. Starosta zwrócił również uwagę, że szczególny hołd należy oddać tym, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc więźniom obozu przejściowego w Pruszkowie.

Po przemówieniach pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” złożono kwiaty i wieńce. Medalami „Pro Patria” odznaczono 21 osób zasłużonych dla kultywowania pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny, a podczas drugiej części obchodów „Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121” wszystkim obecnym na uroczystości świadkom historii oraz ich rodzinom wręczono odznaki ufundowane przez Starostę Pruszkowskiego Maksyma Gołosia. Pamiątkową odznakę zaprojektował były więzień obozu Dulag 121, architekt Andrzej Znojkiewcz, który zadedykował ją „wszystkim, którzy doświadczyli gehenny wygnania z Warszawy i poniżenia w hitlerowskim obozie przejściowym w Pruszkowie”.

W ramach uroczystości przy siedzibie Muzeum Dulag 121 zorganizowano również koncert piosenek okupacyjnych i powstańczych w wykonaniu Grupy Teatralnej Warszawiaki. Publiczność przyjęła występ artystów, którzy przywołali atmosferę walczącej Warszawy, z wielkim entuzjazmem i wzruszeniem. Oprócz koncertu w Muzeum Dulag 121 można było zapoznać się z ekspozycją stałą oraz z wystawą „Solidarność i wsparcie”, która ukazuje akcję pomocy dla ludności cywilnej Warszawy wysiedlonej ze stolicy podczas Powstania.

Warto wspomnieć, że obchodom „Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121” towarzyszyła muzealna akcja zbierania pamiątek związanych z historią obozu. Na apel, wystosowany przez Muzeum Dulag 121 do świadków historii, ich rodzin oraz lokalnej społeczności Pruszkowa i okolic odpowiedziało kilkadziesiąt osób, które przekazały do zbiorów muzealnych m.in.: skany listów i dokumentów, a także liczne pamiątkowe fotografie. Materiały te już wkrótce można będzie zobaczyć na nowej stronie internetowej Muzeum Dulag 121. Wszystkim uczestnikom uroczystości i darczyńcom Muzeum Dulag 121 składa serdeczne podziękowania.

Fotorelacja Piotra Tomaszewskiego:

Skip to content