menu

Platon w Pruszkowie – spotkanie z historykiem filozofii dr. Adamem Górniakiem

Platon w Pruszkowie – spotkanie z historykiem filozofii dr. Adamem Górniakiem

11 września 2016
17:00
Muzeum Dulag 121

Serdecznie zapraszamy na organizowane przez Muzeum Dulag 121 w ramach Festiwalu ARTEfakty spotkanie z historykiem filozofii, wykładowcą w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego dr. Adamem Górniakiem, poświęcone sylwetce Władysława Witwickiego – filozofa, psychologa, autora przekładów popularnych platońskich dialogów. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Muzeum Dulag 121 przy ul. 3 Maja 8A w niedzielę 11 września o godz. 17.

Gdy Sokrates przechadzał się po Atenach, tocząc ożywione dysputy, na terenie dzisiejszej Polski nie znano jeszcze techniki wytwarzania żelaza. Na starożytnych hutników i ich piece na Zachodnim Mazowszu trzeba było jeszcze poczekać dwa wieki. Co więc Platon i filozofia antyczna może mieć wspólnego z Pruszkowem? Nieoczekiwanie historia dopisała pewien niewielki, ale intrygujący XX wieczny wątek. W 1944 roku, po zakończeniu Powstania Warszawskiego przez obóz przejściowy Dulag 121 w Pruszkowie przeszli nie tylko mieszkańcy stolicy, ale – w ramach tzw. Akcji pruszkowskiej – także znalazły się w nim uratowane z niszczonej przez hitlerowców stolicy dzieła sztuki, starodruki i rękopisy. Wśród nich rękopisy Władysława Witwickiego, który w czasie swojego życia spolszczył niemal całość platońskiej spuścizny. Władysław Witwicki był postacią szczególnie zasłużona dla polskiej filozofii i psychologii – jednym z najaktywniejszych twórców oraz animatorów polskiego środowiska filozoficznego i psychologicznego. Sławę i popularność zyskał jednak jako tłumacz dialogów Platona. Przekładaniu, ilustrowaniu i komentowaniu poświęcił całe dorosłe życie, nie przerywając pracy nawet podczas hekatomby obu wojen światowych. W jego dorobku znajdują tysiące stron komentarzy, dziesiątki ilustracji i przekłady wszystkich najważniejszych dialogów Platona: m.in. „Uczty”, „Obrony Sokratesa” i „Państwa”.

Co skłoniło Witwickiego – naukowca, który bacznie śledził i wprowadzał do polskiej myśli najnowsze trendy filozoficzne i psychologiczne – do sięgnięcia po pisma myśliciela z okresu antycznego? Czy starożytni filozofowie mają nam dziś coś ważnego do przekazania? Czy ich mądrość straciła na aktualności, czy przeciwnie – z czasem zyskała drugie życie? W najbliższą niedzielę wspólnie z naszym gościem, historykiem filozofii dr. Adamem Górniakiem, poszukamy odpowiedzi na te pytania w biografii Władysława Witwickiego oraz w platońskich dialogach. Rozmowę poprowadzi Maciej Boenisch.

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Skip to content