menu

„Twardy Front. Walki w rejonie Alei Jerozolimskich i ul. Żelaznej” – IV spacer z cyklu „Niedzielne wyprawy szlakiem powstańczej Warszawy”.

„Twardy Front. Walki w rejonie Alei Jerozolimskich i ul. Żelaznej” – IV spacer z cyklu „Niedzielne wyprawy szlakiem powstańczej Warszawy”.

18 września 2016
12:00
Warszawa

Czwarty spacer historyczny z cyklu „Niedzielne wyprawy szlakiem powstańczej Warszawy” podąży śladami walk powstańczych na tzw. Twardym Froncie. Trasa spaceru prowadzić będzie Alejami Jerozolimskimi oraz ulicą Chłodną, Towarową i Żelazną. Przewodnik – Karol Karasiewicz – opowie o żołnierzach ze zgrupowania „Chrobry II”, którzy walczyli na tzw. Twardym Froncie nieprzerwanie od sierpnia do października 1944 r. Odwiedzimy miejsca szczególnie ważne dla obrony Śródmieścia m.in.: Redutę Pileckiego w Alejach Jerozolimskich oraz budynek Dworca Pocztowego czyli „Warszawski Alkazar”, gdzie Powstańcy nieustępliwie i zwycięsko bronili się przed ciężkim niemieckim ostrzałem. Usłyszymy o walkach Kompanii NSZ „Warszawianka” i batalionów Lecha Żelaznego oraz Lecha Grzybowskiego, a także o odbiciu z rąk okupanta niemieckiego magazynów zbożowych browaru „Haberbush i Schiele”. Odwiedzimy również Małe Getto – a więc rejony ulic Grzybowskiej i Żelaznej, a na zakończenie wyprawy szlakiem powstańczej Warszawy przewodnik Karol Karasiewicz opowie o zdobyciu Nordwachy, czyli posterunku żandarmerii niemieckiej, który mieścił się w narożnej kamienicy przy skrzyżowaniu ulic Żelaznej i Chłodnej. W akcji tej, prowadzonej przez Batalion „Chrobry I”, Powstańcom udało się zdobyć duże ilości broni i mundurów.

Zapraszamy serdecznie do udziału w spacerze „Twardy Front”, gdyż to ostatni w tym roku spacer z muzealnego cyklu „Niedzielnych wypraw szlakiem powstańczej Warszawy”.Udział w spacerze jest bezpłatny. Zapisy: (22) 758 86 63; kom. 696 591 295; e-mail: dulag@dulag121.pl 

Skip to content