menu

„Exodus Warszawy 1944” – pokazy filmu autorstwa Grzegorza Szuplewskiego

„Exodus Warszawy 1944” – pokazy filmu autorstwa Grzegorza Szuplewskiego

30 stycznia 2016
15:00
Muzeum Dulag 121

W związku z przypadającą w styczniu 2016 roku 71.rocznicą rozwiązania obozu przejściowego w Pruszkowie Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza na projekcję filmu „Exodus Warszawy 1944” oraz rozmowę z jego autorem, Grzegorzem Szuplewskim. Spotkanie odbędzie się 30 stycznia o godz. 15. w siedzibie Muzeum przy ul. 3 Maja 8a.

Nakręcony na 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego dokument „Exodus Warszawy 1944” był pierwszą produkcją, która w rzetelny sposób przedstawiała temat wypędzenia ludności cywilnej ze stolicy podczas Powstania Warszawskiego i tuż po jego zakończeniu. Film – bogato ilustrowany zdjęciami i materiałami audiowizualnymi z powstańczej Warszawy – opowiada historię exodusu, pokazując kolejne jego etapy: wybuch powstania, wyjście z Warszawy, pobyt w obozach przejściowych w Pruszkowie, Ursusie i Piastowie oraz akcję pomocową, jaką zorganizowały polskie organizacje, m.in. Rada Główna Opiekuńcza i Armia Krajowa.

Autorowi scenariusza Grzegorzowi Szuplewskiemu udało się dotrzeć do osób zaangażowanych w pomoc wypędzonym oraz do osób, które przeżyły gehennę wyjścia z Warszawy i pobytu w podwarszawskich obozów przejściowych. W filmie o swoich doświadczeniach opowiadają m.in. żołnierze AK Zdzisław Zaborski, Jan Cierliński oraz Ryszard Lewandowski, pielęgniarki udzielające pomocy w pruszkowskim obozie i szpitalu w Tworkach Barbara Majewska-Luft, Maria Donaj i Irena Horban, a także byli więźniowie obozu oraz ich bliscy Wiesław Chrzanowski, Zbigniew Jerzyna, Andrzej Kurc.

Skip to content