menu

Uroczyste otwarcie wystawy „Solidarność i wsparcie” w Sejmie RP

Uroczyste otwarcie wystawy „Solidarność i wsparcie” w Sejmie RP

W związku z obchodami Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy, w dniach 3-11 października 2016 r. Muzeum Dulag 121 prezentowała w Sejmie RP wystawę „Solidarność i wsparci. Pomoc dla ludności Warszawy i okolic, wypędzonej w czasie Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu”. Wystawę objął patronatem Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Marek Kuchciński, a jej uroczyste otwarcie w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej miało miejsce w czwartek 6 października.

Na wernisaż wystawy zaproszeni zostali świadkowie historii: wypędzeni w 1944 roku warszawiacy, którzy przeszli przez obóz w Pruszkowie i osoby zaangażowane w niesienie pomocy na terenie obozu Dulag 121, którzy licznie przybyli na uroczystość. To ich, w pierwszej kolejności powitała dyrektor Muzeum Dulag 121 Małgorzata Bojanowska mówiąc, iż wystawa „Solidarność i wsparcie” została im właśnie zadedykowana. Wernisaż wystawy swą obecnością zaszczycili przedstawiciele władz – m.in. Wojewoda Mazowiecki Pan Zdzisław Sipiera, Starosta Pruszkowski Pan Maksym Gołoś oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Pruszkowskiego Pani Maria Makowska i członkowie Zarządu Powiatu Pruszkowskiego. Nie zabrakło również innych znamienitych gości: wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusza Szpytmy, prezesa Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie Dariusza Pawłosia, Pełnomocnika Zarządu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Zbigniewa Czaplickiego, Prezesa Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego Macieja Białeckiego oraz Radcy Ambasady Szwecji w Polsce Daniela Larssona. Pod nieobecność Marszałka Sejmu Pana Marka Kuchcińskiego skierowany przez Niego do zebranych List otwierający wystawę, odczytała Przewodnicząca Rady Powiatu Pruszkowskiego Pani Maria Makowska. Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera i Starosta Pruszkowski Maksym Gołoś wygłosili przemówienia, w których podkreślili wagę akcji pomocowej zorganizowanej na rzecz wypędzonych podczas Powstania Warszawskiego i po jego zakończeniu Warszawiaków jako czynu będącego wzorem patriotycznej i solidarnej postawy Polaków i godnej upamiętnienia. Podczas uroczystości obecni byli również uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Pruszkowskiego: Liceów Ogólnokształcących im. T. Zana i T. Kościuszki oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych z Pruszkowa, Liceum im. J. Iwaszkiewicza w Brwinowie, a także reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego nr 60 w Podkowie Leśnej.

Wernisażowi towarzyszyła konferencja z udziałem Senatora RP, prof. Jana Żaryna, który wygłosił wykład zatytułowany „Wypędzenia Polaków w latach II wojny światowej i niesiona im pomoc – wyjątkowe doświadczenie”. W drugiej części konferencji głos zabrali świadkowie historii – osoby niosące pomoc więźniom obozu Dulag 121: Pani Barbara Majewska-Luft oraz Pani Maria Makowska, która odczytała wspomnienia obecnej na wernisażu matki, Pani Teresy Siepciłko oraz wypędzeni z Warszawy więźniowie obozu, którzy opowiadali o swoich losach w kontekście pomocy, której doznali: Pani Krystyna Czerny, Pani Danuta Charkiewicz-Topolska oraz Pan Janusz Feiner i Pan Stanisław Rumianek.

Pragniemy wyrazić wszystkim przybyłym świadkom historii serdeczne podziękowania za przybycie i podzielenie się swoimi przeżyciami z tych tragicznych czasów. Relacje wszystkich świadków historii były niezwykle poruszające, w związku z tym organizatorzy postanowili przenieść pokaz filmu poświęconego historii obozu Dulag 121 autorstwa Pana Grzegorza Szuplewskiego i zaprosić zebraną publiczność na trzy kolejne niedziele na godzinę 12. do Muzeum Dulag 121 na bezpłatne pokazy filmu (9 października, 16 października i 23 października).

Pragniemy w tym miejscu złożyć także podziękowania.

Dziękujemy Marszałkowi Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Panu Markowi Kuchcińskiemu za objęcie wystawy „Solidarność i wsparcie” Patronatem Honorowym i przyjęcie wystawy w siedzibie Sejmu RP.

Serdecznie dziękujemy Poseł Ziemi Pruszkowskiej Pani Anicie Czerwińskiej, za nieocenioną pomoc w zorganizowaniu wystawy „Solidarność i wsparcie” w siedzibie Sejmu RP.

Składamy podziękowania Prezesowi PGNiG „Termika” Panu Wojciechowi Dąbrowskiemu za wsparcie finansowe umożliwiające powstanie wystawy.

Wystawa „Solidarność i wsparcie” opowiada o społecznej akcji pomocowej wygnanym z Warszawy, w którą od początku sierpnia 1944 r. do końca pierwszej połowy 1945 r. zaangażowało się tysiące osób z miejscowości południowo-zachodniego rejonu podwarszawskiego (m.in. Pruszków, Piastów, Ursus, Włochy, Milanówek, Podkowa Leśna, Brwinów, Błonie), przy wsparciu Rady Głównej Opiekuńczej, Armii Krajowej, Delegatury Rządu RP na Kraj oraz Międzynarodowego, Szwedzkiego i Duńskiego Czerwonego Krzyża. Jej celem jest przywrócenie pamięci o tej oddolnej inicjatywie społecznej, będącej dotąd nieznaną kartą dziejów Polski w czasie drugiej wojny światowej.

Od 29 października do 13 listopada 2016 r. będzie prezentowana w Domu Spotkań z Historią w Warszawie przy ul. Karowej 20, a w późniejszym okresie także w innych miastach Polski.

List Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego
(plik .pdf do pobrania)

Fotorelacja Piotra Tomaszewskiego:

Skip to content