menu

Wystawa „Wielka Wojna Polaków 1914 – 1918” zagości w Pruszkowie

Wystawa „Wielka Wojna Polaków 1914 – 1918” zagości w Pruszkowie

14 listopada 2016
12:00
Muzeum Dulag 121

Z okazji obchodów Święta Niepodległości w Pruszkowie zagości wystawa Muzeum Historii Polski zatytułowana „Wielka Wojna Polaków 1914-1918”. Jej prezentację m.in.: podczas powiatowych obchodów Święta Niepodległości, organizuje Muzeum Dulag 121.

Muzeum Dulag 121 zaprezentuje wystawę „Wielka Wojna Polaków 1914-1918” podczas obchodów Święta Niepodległości w Powiecie Pruszkowskim 11 listopada o godz. 13:40 w hali Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego przy ul. Gomulińskiego 4 w Pruszkowie. W temat wystawy wprowadzi prof. Michał Kopczyński z Muzeum Historii Polski.

W dniach 14 – 24 listopada wystawę można będzie oglądać w siedzibie Muzeum Dulag 121 (ul. 3 Maja 8A, Pruszków) w godzinach pracy muzeum.

O wystawie: Wystawa „Wielka Wojna Polaków 1914-1918” ukazuje przede wszystkim wymiar społeczny

I wojny światowej prezentując m.in.: jak wyglądała codzienność Polaków na ziemiach pod zaborami i jaka była sytuacja polskich żołnierzy podczas I wojny światowej. Jeden z twórców wystawy Michał Szukała – w wywiadzie udzielonym dla portalu Dzieje.pl – podkreślił, że w Wielkiej Wojnie zginęło więcej polskich żołnierzy niż w czasie II wojny światowej. Ich losy, a także świadectwa zwykłych ludzi z tamtych czasów warto przypominać. Wystawa, która ukazuje konflikt wojenny wieloaspektowo, posługuje się relacjami świadków i uczestników bitew oraz relacjami obrazującymi codzienne życie.

Na wystawie „Wielka Wojna Polaków 1914-1918” znajdziemy:

  • unikatowe zdjęcia z czasów wojny, takie jak fotografia amerykańskiego plakatu nawołującego do pomocy ofiarom wojny w Polsce z 1917 r., prywatne zdjęcia Legionistów ukazujące ich codzienność zza linii frontu, unikatowe fotografie bratających się żołnierzy rosyjskich i niemieckich z 24 grudnia 1917 r.
  • wybrane fragmenty z pamiętników i dzienników osób biorących udział w walkach na frontach, a także cywilów, w tym polskich pisarzy i poetów m.in.: fragmenty wspomnień Marii Dąbrowskiej i Michała Kryspina Pawlikowskiego. Z tych świadectw wyłania się obraz wojny, która angażuje i dotyka wszystkich, bez względu na pochodzenie, stan majątkowy i poglądy polityczne.
  • zbiory muzealne dotyczące I wojny m.in.: kartki na żywność z okresu niemieckiej okupacji Warszawy z lat 1916-1918, pocztówki, grafiki czy plakaty propagandowe związane z losem Polaków i ich drogą do odzyskania niepodległości.

Pamięć o I wojnie światowej ulega zatarciu, a przecież Polacy walczyli w szeregach niemal wszystkich wojsk biorących w niej udział. Z ziem polskich do armii państw zaborczych wcielono w latach 1914-1918 ponad 3 miliony mężczyzn. W armii rosyjskiej służyło około 2 milionów Polaków; w austro-węgierskiej niemal 1,5 miliona; w niemieckiej 850 tysięcy. Zaledwie garstka z wielkiej rzeszy polskich żołnierzy służyła w legendarnych Legionach Polskich Piłsudskiego (30 tysięcy żołnierzy), Błękitnej Armii Józefa Hallera (17 tysięcy żołnierzy jesienią 1918 r.) i innych całkowicie polskich formacjach. Pozostali byli zmuszeni do wysłuchiwania rozkazów w obcych językach znienawidzonych zaborców. Szacuje się, że na różnych frontach I wojny światowej poległo 450 tys. żołnierzy polskich.

Wystawie „Wielka Wojna Polaków 1914-1918″ towarzyszy lekcja muzealna przygotowana dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, na którą Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza.

Skip to content