menu

Zmarł Pan Janusz Kahl

Zmarł Pan Janusz Kahl

Z żalem zawiadamiamy, ze 2 listopada w wieku 89 lat zmarł Pan Janusz Kahl więzień obozu Dulag 121, KL Sachsenhausen i KL Neuengamme, przyjaciel Muzeum Dulag 121.

Janusz Kahl, urodzony w 1927 roku, w czasie okupacji mieszkał w domu przy ulicy Słupeckiej 4 na Ochocie. 10 sierpnia 1944 roku został wypędzony z domu wraz z rodzicami, Wilhelmem Kahlem i Zofią Kahl z domu Wątróbską i po spędzeniu nocy na Zieleniaku, 11 sierpnia został przywieziony do obozu Dulag 121 w Pruszkowie. Następnego dnia cała rodzina opuściła transportem kolejowym obóz przejściowy w Pruszkowie i po 2 dniach drogi dotarli do obozu Sachsenhausen, gdzie rozdzielono rodzinę. Wilhelm Kahl pozostał w KL Sachsenhausen, skąd staraniem swojej córki, Ireny Kaniewskiej został zwolniony w grudniu 1944 roku. Zofia Kahl została skierowana do KL Ravensbrück, a następnie do podobozu w Basdorf, a Janusz Kahl – 26 sierpnia do obozu w Alt Garge – podobozu KL Neuengamme. Po likwidacji tego podobozu, 15 lutego 1945 roku Janusz Kahl został przeniesiony do obozu głównego KL Neuengamme, a 23 marca 1945 roku kierowany do podobozu w Wöbbelin, gdzie 2 maja 1945 roku został wyzwolony przez wojska amerykańskie.

Janusz Kahl po wojnie został pianistą i akompaniatorem. Część swojego życia poświecił na odszukanie i udokumentowanie polskich więźniów obozu Neuengamme. Był wiceprezydentem Amicale Internationale KZ Neuengamme (Międzynarodowe Stowarzyszenie KL Neuengamme), stowarzyszającego byłych więźniów tego obozu oraz ich rodziny.

Skip to content