menu

Kresy pod zaborami – działania Polaków na rzecz podtrzymania tożsamości narodowej

Kresy pod zaborami – działania Polaków na rzecz podtrzymania tożsamości narodowej

21 stycznia 2017
15:00
Muzeum Dulag 121

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Pamięć Kresów”. 21 stycznia 2017 r. o godzinie 15. w Muzeum Dulag 121. Pani Małgorzata Włodek z Pruszkowskiego Stowarzyszenia Patriotycznego wygłosi prelekcję zatytułowaną „Kresy pod zaborami – działania Polaków na rzecz podtrzymania tożsamości narodowej”.

Sytuacja Polaków pod zaborem rosyjskim i austriackim na ziemiach wschodnich Rzeczpospolitej w XIX wieku a więc w czasach trzech polskich zrywów narodowych i trwających po ich upadku represji ze strony zaborców to temat kolejnego spotkania z cyklu „Pamięć Kresów”. Nasz gość, Pani Małgorzata Włodek z Pruszkowskiego Stowarzyszenia Patriotycznego przedstawi zarówno działania kresowian na rzecz odzyskania niepodległości z bronią w ręku jak i ich działalność gospodarczą i kulturalną, mającą na celu utrzymanie polskości na ziemiach wschodnich przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. Nie zabraknie również wątków dotyczących relacji polsko-litewsko-ukraińskich. Będziemy mieć też okazję zapoznania się działalnością konkretnych postaci, które zapisały się w historii Kresów w okresie zaborów, jako ci, którzy swoim życiem i postawą pracowali na rzecz podtrzymania tożsamości narodowej Polaków. Byli wśród nich Juliusz Słowacki, Adam Mickiewicz, Emilia Plater, Romuald Traugutt, Bronisław Matyjewicz-Maciejewicz, Rajmund Jarosz, Józef Piłsudski.

Małgorzata Włodek- nauczyciel dyplomowany w zakresie historii i wiedzy o społeczeństwie. Ukończyła Uniwersytet Warszawski (historię w Instytucie Historycznym oraz wiedzę o społeczeństwie na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych) oraz Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Kielcach. Aktualnie pracuje w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie. Aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i patriotycznym Powiatu Pruszkowskiego. Współpracuje z licznymi organizacjami m.in. Pruszkowskim Towarzystwem Kulturalno-Naukowym, Światowym Związkiem Żołnierzy AK, Związkiem Sybiraków. Jest członkiem Klubu Historycznego im. Stefana Roweckiego ,,Grota” w Warszawie oraz Pruszkowskiego Stowarzyszenia Patriotycznego. Jest inicjatorką wielu spotkań dzieci i młodzieży z żołnierzami AK i ludźmi Solidarności w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego ,,Opowiem Ci o wolnej Polsce” oraz inicjatorką i współorganizatorem wielu konkursów historycznych w tym konkursu powiatowego o Polskim Państwie Podziemnym w 70 rocznicę aresztowania 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego.

Wstęp na spotkanie jest wolny. Zapraszamy.

plakat
Skip to content