menu

Relacja z inauguracji cyklu Pruskoviana

Relacja z inauguracji cyklu Pruskoviana

25 lutego zainaugurowaliśmy cykl spotkań o historii naszego miasta, który nazwaliśmy Pruskoviana. Gościem pierwszego spotkania „Żbików na starych fotografiach” był Tadeusz Hubert Jakubowski, który opowiadał o architekturze, wydarzeniach i postaciach z dziejów najstarszej dzielnicy Pruszkowa.

Na spotkanie z pruszkowskim pisarzem i gawędziarzem Tadeuszem Hubertem Jakubowskim do Muzeum Dulag 121 przybyło liczne grono zainteresowanych lokalną historią. Opowieści naszego gościa o Żbikowie wzbogaciły archiwalne fotografie m.in. ze zbiorów Stefana Woydy udostępnione przez Książnicę Pruszkowską. Wśród wybranych przez prowadzącego spotkanie pracownika Muzeum Dulag 121 Macieja Boenischa znalazły się fotografie m.in. kościoła, pałacu Zielińskich, willi i gospodarstwa Hoserów oraz Warsztatów Kolejowych. Znaczną część spotkania poświęcono dziejom żbikowskich ulic, domów i kamienic. Tadeusz Hubert Jakubowski opowiadał o ich walorach architektonicznych, właścicielach i mieszkańcach, a także o dawnym życiu społeczno-kulturalnym Żbikowa.
Równolegle z cyklem spotkań Pruskoviana Muzeum Dulag 121 rozpoczęło akcją zbierania pamiątek przeszłości Pruszkowa i ich digitalizacji. Zachęcamy wszystkie osoby, które posiadają w swoich zbiorach archiwalne dokumenty, fotografie i przedmioty do nadsyłania ich skanów mailowo (dulag@dulag121.pl) lub ich udostępnienia do zeskanowania w siedzibie Muzeum.

Wszystkim uczestnikom spotkania „Żbików na starych fotografiach” serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do zapoznania się z relacją fotograficzną i do uczestnictwa w kolejnych spotkaniach z cyklu Pruskoviana.

Skip to content