menu

Trzy pokolenia pruszkowskich zegarmistrzów

Trzy pokolenia pruszkowskich zegarmistrzów

08 kwietnia 2017
17:00
Muzeum Dulag 121

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Pruskoviana”. 8 kwietnia o godzinie 17. gościć będziemy w Muzeum Dulag 121 Pana Marka Górskiego, pruszkowskiego zegarmistrza, który opowie o swojej rodzinie i rodzinnych tradycjach rzemieślniczych. Rodzina Górskich od 1947 roku prowadzi w Pruszkowie firmę, której najważniejsze realizacje to skonstruowanie zegarów na Zamku Królewskim w Warszawie oraz zegarów na wieży Pałacyku „Sokoła” i gmachu administracyjnego ZNTK w Pruszkowie.

„Wychowywałem się w cieniu warsztatu zegarmistrzowskiego, najciekawsza jednak przygoda rozpoczęła się w 1972 r. Wówczas zaproponowano mi wykonanie konstrukcji zegara na Zamek Królewski w Warszawie. Wraz z rzemieślnikami z Warszawy rozpocząłem prace trwające ponad 2 lata nad konstrukcją i wykonaniem zegara, który został oddany do użytku w lipcu 1974 r. Do dziś firma moja zajmuje się stałym nadzorem i konserwacją urządzenia. Nieco wcześniej pruszkowskie zakłady wykonały mniejszy zegar, który został umieszczony w Pruszkowie, na Pałacyku Sokoła oraz inny na wieży Pałacyku dawnych ZNTK.” – Marek Górski

Firma została założona w 1947 r. w Pruszkowie przez Henryka Górskiego i początkowo  zajmowała się tylko naprawą zegarów i zegarków. Od 1977 r. prowadzona jest przez syna Henryka Górskiego, mgr inż. Marka, absolwenta Wydziału Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Zakład zegarmistrzowski rodziny Górskich przez 70 lat swojej działalności wykonał kilkadziesiąt zegarów wieżowych. Oprócz tych najbardziej rozpoznawalnych – w Pruszkowie i Warszawie – zegary mechaniczne i elektryczne z Pruszkowa znalazły się m. in. na Zamku Książąt Pomorskich  w Szczecinie (1977 r.), katedrze w Łowiczu (1981), ratuszach w Serocku, Błoniu, Pułtusku, Oleśnicy i Staszowie.

Podczas spotkania Marek Górski opowie o historii rodzinnego biznesu, a także o najsłynniejszych realizacjach w Pruszkowie i Warszawie. Z pewnością przybliży realia pracy zegarmistrza. Jego opowieść zostanie uzupełniona pokazem zdjęć pochodzącym z rodzinnego archiwum naszego gościa.

Zapraszamy. Wstęp wolny.

Skip to content