menu

Nowe lekcje muzealne i okolicznościowe

Nowe lekcje muzealne i okolicznościowe

Muzeum Dulag 121 ma przyjemność poinformować, że w związku ze zbliżającą się 226. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja a także goszczeniu wystawy przygotowanej przez Muzeum Stutthof pt. „Kobiety pistolety”, przygotowało specjalne lekcje okolicznościowe poświęcone tym wydarzeniom.

„Nadzieja w czasach upadku”, czyli lekcja poświęcona Konstytucji 3 Maja w trakcie której, uczniowie dowiedzą się jaka była geneza uchwalenia tej najważniejszej w dziejach Rzeczpospolitej ustawy, poznają tło historyczne epoki stanisławowskiej, najważniejsze sylwetki twórców i przeciwników konstytucji a także skutki tego wydarzenia dla dalszych dziejów Polski i Polaków. W celu jak najlepszego przyswojenia materiału, uczestnicy lekcji otrzymają materiały źródłowe, w tym tekst pierwszej, europejskiej konstytucji na podstawie których wykonają zadania grupowe. Będą się musieli m.in. wcielić w rolę stronnictw politycznych i wpływowych osobistości spierających się i nierzadko walczących o kształt przyszłej Ustawy Rządowej. Ponadto, na potrzeby lekcji zostanie wykorzystany film „Konstytucja 3 Maja” z cyklu „Historia w ożywionych obrazach”, produkcji Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, na podstawie którego uczniowie dowiedzą się jakie okoliczności i postawy towarzyszyły uchwaleniu konstytucji.

„Kobiety pistolety” to lekcja poświęcona wystawie o tym samym tytule, przedstawiająca tragiczne losy 40 uczestniczek Powstania Warszawskiego i ich dalszych, popowstańczych losów. Wykonywane zadania nie tylko zapoznają uczniów z bohaterkami wystawy, ale też pomogą lepiej zrozumieć trudne warunki i realia jakie panowały w niemieckich obozach koncentracyjnych, zwłaszcza pod koniec wojny. Jak wyglądała struktura organizacyjna takiego obozu, w jaki sposób współwięźniowie pomagali sobie w tych trudnych warunkach a także czym różnił się obóz koncentracyjny od jenieckiego i jak prawa kombatantów Powstania Warszawskiego były w tych miejscach gwałcone.

Wszystkie lekcje są skierowane do uczniów klas gimnazjów i szkół ponad ponadgimnazjalnych i będą prowadzone od poniedziałku do piątku w siedzibie Muzeum Dulag 121 od 9:00 do 15.00. Czas trwania zajęć to 1,5 godziny. Koszt lekcji muzealnej wynosi 50 zł + koszt biletu ulgowego dla każdego ucznia (4zł), nauczyciel i opiekunowie – wstęp wolny.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej towarzyszącej lekcjom okolicznościowym. Lekcje mogą Państwo zgłaszać pod numerem telefonu (22) 758 86 63 lub przez e-mail: dulag@dulag121.pl