menu

Wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” w Piastowie 16 VIII – 2 IX 2017

Wystawa „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma” w Piastowie 16 VIII – 2 IX 2017

16 sierpnia 2017
8:00
Park im. Bogny i Jerzego Sokorskich przy Urzędzie Miejskim w Piastowie (ul. 11 listopada 2).

W 74. rocznicę zbrodni wołyńskiej Maksym Gołoś Starosta Pruszkowski, Burmistrz Miasta Piastowa Grzegorz Szuplewski oraz Muzeum Dulag 121 zapraszają do zapoznania się z wystawą „Wołyń 1943. Wołając z grobów, których nie ma” poświęconą ludobójstwu na Kresach II Rzeczypospolitej. Eksponowana będzie od 16 sierpnia do 2 września 2017 r. w Parku im. Bogny i Jerzego Sokorskich przy Urzędzie Miejskim w Piastowie (ul. 11 listopada 2).

Zapraszamy Państwa na wystawę opowiadającą historię wielkiej tragedii, która wydarzyła się na Kresach II Rzeczpospolitej. Złożyły się na nią dramat dwóch okupacji, narastająca groza wojenna, a w końcu ludobójcze działania ukraińskich nacjonalistów. Latem 1943 ukraińskie organizacje nacjonalistyczne UPA i OUN dokonały na Polakach ludobójstwa na terenie Wołynia i w Małopolsce wschodniej. Według szacunków historyków w Rzezi wołyńskiej mogło zginąć nawet 60 tysięcy osób, a wliczając mordy dokonane na terenie Małopolski od 100 do 130 tysięcy Polaków – starców, dorosłych i dzieci, choć są to tylko dane przybliżone. Wystawa przygotowana przez szczeciński oddział Instytutu Pamięci Narodowej przedstawia historię Rzezi wołyńskiej poprzez relacje dwanaściorga ocalałych z niej dzieci. Wspomnienia te pokazują okrucieństwo Ukraińców, którzy mordowali w przerażający sposób niewinnych ludzi. Relacje ocalonych oraz ich bliskich upamiętniają ofiary tego ludobójstwa i zarazem układają się w obraz życia na wielokulturowych kresach wschodnich II Rzeczypospolitej, ukazując zarówno tło, przebieg, jak i konsekwencje okrutnej zbrodni. Kolejne plansze wprowadzają odbiorcę w  kontekst historyczny, opowiadają o sytuacji ludności kresowej podczas okupacji, przestawiając także założenia narodowościowej polityki ukraińskiej i planowane działania OUN i UPA wobec ludności polskiej oraz Ukraińców, którzy pomagali wówczas przetrwać polskim sąsiadom. Drastyczne obrazy przedstawiające kulminacyjny moment wydarzeń – masowe mordy dokonane na Polakach mieszkających na Wołyniu – ukazane są dyskretnie, dostępne tylko przez specjalne wizjery. W powojennej Polsce pamięć o Rzezi wołyńskiej zatarto. Proces jej przywracania rozpoczął się dopiero po 1990 r. i trwa do dziś, między innymi za sprawą wystawy „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”.

Wystawa została przygotowana przez szczeciński oddział IPN, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia, autorką scenariusza wystawy jest Ewa Siemaszko, a kuratorem Agnieszka Gorczyca z IPN.

Dodatkowe relacje świadków historii razem z materiałami ikonograficznymi oraz katalogiem towarzyszącym wystawie zobaczyć można na stronie www.zbrodniawolynska.pl

W późniejszym terminie wystawa pokazywana będzie także w Michałowicach (5 IX-19 IX), Nadarzynie (19 IX-29 IX) oraz Raszynie (1 X-14 X).

Skip to content